Posádka Discovery rozladěna

Posádka amerického raketoplánu Discovery neskrývá své rozladění z toho, že jejich let není tak bezpečný, jak je ujišťovali experti z NASA. Vyjádřili to v poselství z Mezinárodní vesmírné stanice, které před několika hodinami zveřejnila americká vesmírná agentura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

připojovací manévr Discovery | Zdroj: ČTK

Raketoplán Discovery je OK a posádka je při této misi v bezpečí. Velitelka mise Eileen Colinsová a pilot Jim Kelly, kteří doposud vyjadřovali plnou důvěru expertům z NASA, kteří dva a půl roku upravovali raketoplán, aby byl bezpečnější, vyjádřili nyní velké překvapení, že se při startu uvolnil tak velký kus izolační pěny z hlavní nádrže, že se mohl opakovat tragický scénář scénář z Columbie.

Tentokrát se ale pěna po startu uvolnila o pár minut později a nezasáhla křídlo. Menší úlomky, které ale následovaly, zasáhly plášť raketoplánu.

Do amerických médií nyní vstoupili odborníci, kteří tvrdí, že raketoplány už patří do muzea a že dalších 15 misí plánovaných do roku 2010 by mělo být zrušeno a peníze věnovány na budování univerzálnějšího, menšího a bezpečnějšího vesmírného plavidla pro cestu k Měsíci a Marsu.

Oficiálně bude raketoplánový program pokračovat, žádný další raketoplán ale neodstartuje, dokud se vyřeší problémy, které odhalil současný let Discovery a které tak vylekaly jeho současnou sedmičlennou posádku.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme