Posádka Discovery rozladěna

Posádka amerického raketoplánu Discovery neskrývá své rozladění z toho, že jejich let není tak bezpečný, jak je ujišťovali experti z NASA. Vyjádřili to v poselství z Mezinárodní vesmírné stanice, které před několika hodinami zveřejnila americká vesmírná agentura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

připojovací manévr Discovery | Foto: ČTK

Raketoplán Discovery je OK a posádka je při této misi v bezpečí. Velitelka mise Eileen Colinsová a pilot Jim Kelly, kteří doposud vyjadřovali plnou důvěru expertům z NASA, kteří dva a půl roku upravovali raketoplán, aby byl bezpečnější, vyjádřili nyní velké překvapení, že se při startu uvolnil tak velký kus izolační pěny z hlavní nádrže, že se mohl opakovat tragický scénář scénář z Columbie.

Tentokrát se ale pěna po startu uvolnila o pár minut později a nezasáhla křídlo. Menší úlomky, které ale následovaly, zasáhly plášť raketoplánu.

Do amerických médií nyní vstoupili odborníci, kteří tvrdí, že raketoplány už patří do muzea a že dalších 15 misí plánovaných do roku 2010 by mělo být zrušeno a peníze věnovány na budování univerzálnějšího, menšího a bezpečnějšího vesmírného plavidla pro cestu k Měsíci a Marsu.

Oficiálně bude raketoplánový program pokračovat, žádný další raketoplán ale neodstartuje, dokud se vyřeší problémy, které odhalil současný let Discovery a které tak vylekaly jeho současnou sedmičlennou posádku.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme