Prezidentské volby na Haiti vyhrál zpěvák Michel Martelly

Prezidentské volby vyhrál na Haiti politický outsider, zpěvák Michel Martelly. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby vyhrál na Haiti politický outsider zpěvák Michel Martelly | Foto: Reuters

„Sladký Miky“, jak zní umělecké jméno Michela Martellyho, obdržel přes 67 procent hlasů, zatímco pro jeho soupeřku Mirlande Manigatovou se vyslovilo pouhých 31 procent voličů.

Padesátiletý Martelly nemá žádné předchozí politické zkušenosti, ale jeho charisma populárního zpěváka oslovuje hlavně mládež, která ho ve volbách podporovala. Ve své předvolební kampani sliboval zásah proti korupci, která Haiti ovládá desítky let stejně jako špatné vládnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Karel Kouba z Univerzity v Hradci Králové mluví o prezidentských volbách na Haiti ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Ihned po vyhlášení výsledků vypukly v ulicích haitské metropole oslavy. Padesátiletého zpěváka čeká podle analytiků obtížná práce. Naplnit bude muset hlavně očekávání milionů Haiťanů, kteří chtějí práci i lepší život.

Jsou mezi nimi i statisíce bezdomovců, kteří po loňském ničivém zemětřesení ještě stále přežívají v provizorních stanových táborech. Problémy na Haiti působí i epidemie cholery.

„Martellyho pozice je komplikovaná tím, že na Haiti není prezidentský systém, ale poloprezidentský, podobně jako ve Francii, kde velkou váhu má ministerský předseda. O tom, kdo bude ministerským předsedou, rozhoduje parlament a my zatím ne známe výsledky voleb. Ale je možné očekávat, že tím nejdůležitějším hráčem v haitské politice nakonec nebude Martelly, ale bude to někdo ze staré stranicko-politické elity, který může řadu Martellyho kroků nějakým způsobem negovat a vystupovat proti němu,“ řekl politolog Karel Kouba z Univerzity v Hradci Králové.

Martelly napřed v prvním kole voleb podle volební komise skončil až třetí o jedno procento za vládním kandidátem Judem Célestinem. Martellyho příznivci ale výsledky napadli, protestovali proti nim a poukazovali na volební podvody. OSN později uznala, že Célestin skončil jako třetí, takže haitská vládní strana nakonec Célestina stáhla.

Lubica Bergmanová, Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme