Princezna z Kentu: Vraťte se do kolonií

V britských médiích se rozproudila polemika kolem princezny z Kentu, která způsobila pozdvižení v jedné newyorské restauraci. O případu informují noviny a včera byl také na přetřesu v jedné televizní debatě. Někteří šlechtičnu brání. Podle nich není rasistkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Central Park v New Yorku | Foto: Milan Kopp

Devětapadesátiletá princezna z Kentu se narodila v Karlových Varech, je to baronka Marie-Christine von Reibnitz. Princ Michael z Kentu se s ní oženil v roce 1978. Princezna je známa svými nekompromisními výroky - například u příležitosti svého sňatku s princem Michaelem řekla: "Mám lepší původ než kdokoli jiný, kdo si po válce vzal někoho z královské rodiny, s výjimkou prince Filipa."

O princeznině nejnovějším výroku, který vyvolal značnou kontroverzi, referoval třeba newoyrský zpravodaj londýnských Timesů. Po návštěvě kina zašla princezna na večeři se dvěma gentlemany do prvotřídní restaurace Da Silvano, kde seděli u stolu vedle poněkud hlučných černošských hostí - byla mezi nimi shodou okolností televizní zpravodajka pro záležitosti módy. Když je princezna upozornila, aby trochu snížili hlasy, což prý nebyli ochotni učinit, princezna údajně řekla: "Měli byste jít zpátky do kolonií".

Tento výrok způsobil značné pozdvižení. A distancoval se od něho i majitel restaurace Silvano Marchetto - zpravodaj londýnských Timesů napsal: "Hosté byli ponecháni na pochybách, zda princezna měla na mysli britskou koloniální říši v Africe a v Indii, anebo doby před rokem 1776 kdy pod britskou korunu patřily také americké kolonie.

Mluvčí princezny v jejím londýnském sídle řekl novinářům, že obvinění o princeznině údajném rasistickém výroku je naprosto nepravdivé. Nicméně ostrý jazyk princezny z Kentu kritizovali také účastníci televizní debaty BBC Question Time. Jeden z účastníků debaty, který princeznu zná osobně, však prohlásil že pricezna není žádná rasistka. Je možné, že o této aféře ještě uslyšíme.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme