Připravuje Írán jadernou zbraň?

Irán podle Spojených Států buduje dvě rozsáhlá jaderná zařízení, které by mohla být využita k zhotovení jaderné zbraně. Při trvajícím americkém tlaku na Irák a zostření konfrontace se Severní Koreou je Irán poslední ze zemí americké osy zla, kterou podezřívají z přípravy zbraní hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Íránu

Jak připomíná severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Američané chtějí zabránit vzniku další jaderné mocnosti. Americká televizní stanice CNN získala satelitní snímky dvou pozemků na kterých jsou vidět rozsáhlá staveniště, která podle expertů mohou být zařízeními využitelnými na výrobu jaderných zbraní.

Podle Američanů jsou na pozemcích budována zařízení na obohacování uranu. Iránský velvyslanec při OSN nařčení z pokusů vyrobit na těchto místech jadernou zbraň odmítl s tím, že Spojeným Státům se nemá v této věci věřit, protože jsou i proti mírovému využívání jaderné energie Iránem.

Podle CNN představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii zatím nemohli zmíněná místa u měst Naranz a Arak navštívit, ale mají přijet na kontrolu v únoru. Doposud se vědělo, že Irán se snažil dostavět jadernou elektrárnu Bušher, což nebylo v rozporu s iránskými mezinárodními závazky.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme