Proti Berlusconimu se vzepřeli i poslanci vlastní strany, chtějí reformy

Itálie vždycky platila své dluhy, ujišťoval italský premiér Silvio Berlusconi své partnery na summitu G20 v Cannes. Na nedávném summitu EU zase sliboval provést potřebné reformy. Mnozí ale těmto slibům nevěří – proti Berlusconimu se stále silněji vymezují i členové jeho kabinetu a strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reformní kroky by chtěl Berlusconi představit na summitu G20 v Cannes

Reformní kroky by chtěl Berlusconi představit na summitu G20 v Cannes | Zdroj: Reuters

Itálie má státní dluh ve výši 120 procent HDP, po Řecku druhý nejvyšší v Evropě. Mnozí analytici upozorňují, že pokud by Itálii hrozila platební neschopnost, její záchrana by byla mnohem nákladnější než v případě malých zemí eurozóny, jako jsou Řecko, Irsko nebo Portugalsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy Silvia Berlusconiho ve vládě i v koalici analyzovala na Rádiu Česko politoložka Lada Šušlíková

Premiér Berlusconi nedávno slíbil další reformy, mnozí tomu však nevěří. Svědčí o tom i otevřený dopis šesti poslanců, bývalých premiérových spojenců, zveřejněný v listu Corriere della Sera. Mimo jiné v něm požadují novou vládu, která by měla zavést reformy, na nichž se Itálie dohodla s evropskými partnery.

ČTĚTE TAKÉ: EU marně čeká na reformní kroky italského premiéra Berlusconiho

Italská vláda se totiž stále nebyla schopna dohodnout na reformním balíku. „Řada návrhů prosazovaných Berlusconim vzbuzuje odpor nejen u opozice, ale i v samotném kabinetu. Silné kontroverze jsou jak mezi koaličními stranami, tak uvnitř samotné strany Lid svobody (PdL),“ uvádí Lada Šušlíková z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Spor o reformu penzí

Například koaliční Liga severu se postavila zásadně proti reformě penzí, která mimo jiné počítá s posunem věku odchodu do důchodu o dva roky. Ministr financí zase prosazoval větší zdanění bohatých, proti čemuž se postavil Berlusconi.

Předseda Ligy severu Umberto Bossi se vyjádřil v případě nutnosti i pro předčasné volby. Italská média už v říjnu uvedla, že Berlusconi prý Bossimu slíbil podat koncem roku demisi. Do té doby ho má Liga severu podporovat. Obě strany ale takové informace popřely.

Italský ministr financí Giulio Tremonti | Foto: Reuters

„Berlusconi už byl sice už několikrát odepisován, vždy se ale za krátkou dobu vrátil v plné síle. Na propadu Berlusconiho strany by mohla získat například Liga severu, pokud by k sobě přitáhla nespokojené voliče. Kdyby ale vyhrála levice, tak by se Liga severu do vlády už nedostala,“ předpokládá Šušlíková.

ČTĚTE TAKÉ: Berlusconi prosazuje další úsporná opatření, hrozí pád vlády

Současná čtvrtá Berlusconiho vláda přitom začínala jako nejsilnější v italské historii a zpočátku měla velkou parlamentní podporu v obou komorách. „To se ale změnilo v loňském roce, kdy došlo k rozkolu ve vládní koalici i v samotné straně Lid svobody (PdL) a odchodu desítek zákonodárců. Od té doby síla vlády i samotného Berlusconiho rapidně klesá,“ uvádí politoložka.

Berlusconi zatím všechna hlasování o důvěře své vládě přestál, a to i to zatím poslední v polovině října, kdy už se zdálo, že vláda skutečně padne.

„Jeho moc spočívala mimo jiné právě ve velmi silné pozici ve vlastní straně. Dobře kontroloval kabinet i stranu, o níž se dokonce říkalo, že je to jeho další firma. Pokud nyní členové veřejně vyjadřují nespokojenost a dokonce tento týden stranu opustili další dva zákonodárci, tak je to pro něj velký problém,“ dodává politoložka Lada Šušlíková.

Helena Berková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme