Výročí konce první světové války. Macron vyzval k jednotě, Merkelová odsoudila národní nafoukanost

Svět si v neděli připomíná sté výročí konce první světové války. V Paříži se uskutečnila vzpomínková ceremonie. Na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona do metropole dorazilo na sedm desítek hlav států a vlád. Během ceremonie se setkal Donald Trump s Vladimirem Putinem, příjezd amerického prezidenta narušila polonahá aktivistka. K večeru bylo zahájeno pařížské mírové fórum.

Sledovali jsme online Paříž / Praha (Aktualizováno: 18:55 11. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron během projevu k příležitosti 100 let od konce první světové války

Emmanuel Macron během projevu k příležitosti 100 let od konce první světové války | Foto: Ludovic Marin/Pool | Zdroj: Reuters

Slavnostní ceremonie se zúčastnili prezidenti USA Donald Trump a Ruska Vladimir Putin či německá kancléřka Angela Merkelová. Na oslavy přijel i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Emmanuel Macron pronesl projev u pařížského Vítězného oblouku symbolicky v 11 hodin dopoledne, kdy v roce 1918 vstoupilo v platnost příměří. Zdůraznil utrpení, které první světová válka způsobila a kritizoval nacionalismus. Macronovu projevu předcházela hudební vystoupení nebo čtení dopisů vojáků a civilistů z období konce války.

Stát by se měl o veterány postarat. Vojáky do boje neposílají generálové, ale politici, říká Stehlík

Číst článek

„Ještě včera jsem si myslel, že válka byla jen noční můrou. Dnes jsem si uvědomil, že jsem se mýlil. Boj pokračuje, shoříme na prach,“ zapsal si 8. listopadu 1918 francouzský voják Alfred Roumiguières. „Jsem přesvědčen, že válka skončila. Zbraně utichly,“ poznamenal si 11. listopadu.

„Válka skončila a za hodinu odcházíme. Už se sem nemusíme vracet... Až odejdu, bude to navždy. Je to neuvěřitelný okamžik,“ přečetli studenti úryvek z knihy Cesta zpět od Ericha Marii Remarquea, který proslul protiválečnými romány. Cesta zpět volně navazuje na jeho slavné dílo Na západní frontě klid.

Fake Peacemaker

Během příjezdu Donalda Trumpa k Vítěznému oblouku k jeho konvoji přiběhla polonahá žena z hnutí Femen. Na obnažených prsou měla nápisy, které obsahovaly slova fake (podvrh, falešný) a peace (mír) a křičela „fake peace makers“ (falešní mírotvorci). Policie ji zadržela.

‚Falešní mírotvůrci.‘ Vzkaz Trumpovi měla žena protestující v Paříži napsaný na nahém těle

Číst článek

Celkově se podařilo narušit policejní uzávěru třem aktivistkám. Při vzpomínkových ceremoniích přitom panují v Paříži přísná bezpečnostní opatření. Na bezpečnost desítek zahraničních státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa dohlíží na 10 tisíc policistů, nasazena byla i armáda.

V Paříži také protestovalo asi 500 lidí. Policejní zdroje uvedly, že protestní shromáždění proběhlo v klidu a nebyl hlášen žádný incident.

Aktivistka z hnutí Femen protestuje proti Donaldu Trumpovi během nedělních oslav v Paříži | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Slavnostní oběd

Agentura AP poznamenala, že světoví vůdci zmeškali přesný okamžik příměří, které začalo platit 11. listopadu 1918 v 11.00. V 11.00 totiž kolona autobusů s prezidenty a premiéry teprve mířila po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku.

Americký prezident Donald Trump během pietního aktu na Den veteránů | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Autobusy jely po bulváru vyrovnané vedle sebe, posledních několik stovek metrů státníci šli pěšky. Macron kráčel uprostřed několikařadého zástupu, Babiš šel za ním. Po příchodu k oblouku si rukou potřásli americký prezident Donald Trump a jeho ruský kolega Vladimir Putin.

Ve 13.30 začala recepce pro státníky v Elysejském paláci. Americký prezident poté pronesl projev na americkém hřbitově na pařížském předměstí Suresnes, kde je pochováno více než 1500 amerických vojáků. V projevu Trump poděkoval francouzskému protějšku Emmanuelovi Macronovi. Připomněl mimo jiné utrpení vojáků za války i jednotlivé osudy některých z nich.

Schůzka Putina a Trumpa

Zpočátku nebylo jasné, zda se Putin a Trump potkají. Původně Kreml hovořil o schůzce, americký prezident to ale nepotvrdil. Nakonec se oba vůdci dohodli, že nebudou svým setkáním narušovat program vzpomínkových akcí v Paříži, uvedla televizní stanice RT.

‚Jsme si mnohem blíže, než se zdá.‘ Setkání Trumpa s Macronem urovnalo spory o evropské obraně

Číst článek

V neděli odpoledne ale agentura RIA Novosti uvedla, že se oba státníci skutečně setkali. Konverzaci Putin označil za dobrou. Oba prezidenti se opět setkají na okraj summitu G20 v Argentině, který se bude konat ve dnech 30. listopadu až 1. prosince.

S prezidentem Putinem hovořil ve francouzské metropoli rovněž i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Byla to jejich první schůzka od zářijového incidentu, kdy si syrské vládní síly spletly ruský výzvědný letoun s izraelskou stíhačkou a sestřelily ho. Při incidentu přišlo o život 15 lidí, kteří byli na palubě. Netanjahu dnešní konverzaci s Putinem označil za „velmi dobrou a důležitou“. Dodal, že měl možnost hovořit rovněž i s americkým prezidentem Trumpem.

Donald Trump a Vladimir Putin | Foto: Ludovic Marin/Pool | Zdroj: Reuters

Velká vojenská přehlídka se v rámci výročí nekonala. Macron si totiž podle listu Le Figaro nepřál dát ceremonii „příliš vojenský“ ráz, aby se tak nedotkl Berlína jako poražené strany. „Nejde prostě o to připomenout příměří, nýbrž pokusit se společně dodržovat daný slib ´už nikdy víc něco takového,“ prohlásil Macron při prezentaci iniciativy Pařížského mírového fóra.

Zvony ano, sirény ne

Už v pátek se francouzský prezident Macron spolu s britskou premiérkou Mayovou vydali do údolí řeky Sommy, kde se odehrála jedna z nejkrvavějších bitev první světové války. 

Ministr obrany udělil 22 Záslužných křížů. Ocenil velitele roty v Afghánistánu, kde zemřeli čeští vojáci

Číst článek

V Česku se v neděli odpoledne ve 13.30 rozezněly zvony. Vzpomínkové akce se konaly na mnoha místech. Pomníky připomínající válku jsou skoro v každém větším městě v republice. Sirény, o kterých po středečním jednání vlády mluvil premiér Andrej Babiš (ANO), spuštěny nebudou. Hasiči na to nedostali požadavek z Úřadu vlády, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Vyvrcholením oslav v Česku byl každoroční slavnostní nástup na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově v neděli od 11.00. Zúčastnil se ho mimo jiné ministr obrany Lubomír Metnar za ANO a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Slavnostní nástup vojáků proběhl na pietním aktu u příležitosti Dne válečných veteránů 11. listopadu 2018 v Praze u Národního památníku na Vítkově | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

K příležitosti Dne válečných veteránů Ministr obrany Lubomír Metnar vyznamenal 22 lidí nejvyššími vyznamenáními svého resortu. Vzpomínalo se i na novodobé oběti válečných konfliktů, především čtyři české vojáky zemřelé v minulých několika měsících v Afghánistánu.

Mírové fórum

Prezident Emanuel Macron pozval desítky státníků z celého světa už na začátku roku. Podle francouzského ministra zahraničí bude Paříž hostit 98 zahraničních delegací a 72 hlav států či předsedů vlád, kteří přijedou na oslavy konce první světové války nebo na třídenní mírové fórum. To začalo rovněž v neděli. Nejdříve vystoupil francouzský prezident, po něm německá kancléřka.

Premiér Babiš se v Paříži setkal s Kunderou, nabídl mu české občanství. Prezidentu Macronovi daroval obraz

Číst článek

Merkelová ve svém proslovu vyzvala k úsilí o celosvětový mír a spolupráci. Nejprve připomněla „nesmyslné prolévání krve“ za první světové války a upozornila na hrůzné následky, které války měla. „Musíme se ptát, co to pro nás dnes znamená,“ řekla kancléřka a dodala, že mír není možné považovat za samozřejmost, je třeba na něm pracovat. „Není možné jen stát opodál a dívat se, jak ve světě zuří množství konfliktů,“ řekla Merkelová. V této souvislosti zmínila například válku v Sýrii a Jemenu, kde se odehrává nejhorší humanitární katastrofa.

Nedostatek komunikace

Několikrát v proslovu poděkovala francouzskému prezidentovi za pořádání oslav i mírového fóra. Připomněla utrpení, které způsobilo Německo za druhé světové války, a ocenila přátelství s Francii.

Merkelová taktéž odsoudila „národní nafoukanost a vojenskou aroganci“. Jak poznamenala agentura AP, během svého vystoupení na fóru kancléřka vyslovila i zjevnou narážku na politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prosazuje svůj protekcionistický program Amerika na prvním místě a je skeptický vůči mnohostranné spolupráci. Uvedla, že „nedostatek komunikace a neochota dělat kompromisy“ mohou mít smrtící následky.

Oslavy konce první světové války v Paříži | Foto: Ludovic Marin | Zdroj: Reuters

‚Je důležité mluvit o míru‘

Macron před německou kancléřkou prohlásil, že světová stabilita je nyní ohrožena nacionalismem, rasismem, antisemitismem a extremismem a rovněž i ekonomickými problémy a potížemi souvisejícími s životním prostředím a migrací. Macron třídenní mírovou konferenci označil za „historický okamžik“. Fórum by se podle představ Paříže mělo opakovat každý rok jako výraz „obnoveného, reformovaného multilateralismu“.

Za Česko se oslav zúčastnil český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Podle Babiše je výročí konce války nutné připomínat v zájmu míru.

„Já myslím, že je důležité mluvit o míru, připomínat si tyto události 100 od konce první světové války. Naštěstí v Evropě nemáme dlouho válku a musíme se starat, aby na celém světě to takhle fungovalo,“ řekl premiér Andrej Babiš pro Radiožurnál.

mš, bal, kah, lac, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme