Rakousko-turecké vztahy na bodu mrazu, Turecko odvolalo svého velvyslance

Turecká vláda odvolala ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Nelíbí se jí postup rakouských úřadů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský kancléř Christian Kern | Foto: SPÖ Presse und Kommunikation, Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Důvodem je podle šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua zákaz demonstrace ve Vídni proti pokusu o vojenský převrat v Turecku.

Turkům se také nelíbí, že rakouské úřady povolily sobotní pochod na podporu separatistické turecké Strany kurdských pracujících. Podle tureckého ministra tak Vídeň měří dvojím metrem a podporuje teroristickou organizaci.

Podle turecké státní agentury Anadolu byl velvyslanec povolán zpět kvůli konzultaci o přehodnocení vztahů s Rakouskem. Kvůli nepovolené demonstraci si Çavuşoglu také předvolal rakouského velvyslance.

Rakousko patří k nejhlasitějším kritikům Turecka z celé Evropské unie. Rakouský kancléř Christian Kern minulý měsíc vyhrožoval, že zablokuje přístupové rozhovory Evropské unie s Tureckem. Turecko podle něj nesplňuje demokratické standarty.

Poměry v Turecku kritizovali kromě Kerna také rakouští ministři zahraničí a obrany. Nelíbí se jim čistky, které po nepodařeném atentátu probíhají v turecké armádě, úřadech, justici a školství.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme