Řešení pro Bělorusko zatím není, říká zástupce exilové vlády

Je to kriminální čin a měl by se vyšetřit, řekl o nedělním potlačení demonstrace desítek tisíc lidí v Bělorusku zástupce jeho exilové prozatímní vlády pro střední Evropu Vladislav Jandjuk. Při demonstraci proti výsledkům voleb bylo zadrženo na šest stovek lidí. O některých z nich nejsou do dnešního dne žádné zprávy, a proto se spekuluje, zda jsou vůbec naživu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah proti demonstrantům v Minsku po skončení voleb | Zdroj: ČTK

Běloruské úřady 19. prosince poslaly zadržené lidi ve zrychleném řízení na pět až patnáct dní za mříže. Zvlášť je ale navíc souzeno sedmnáct údajných organizátorů demonstrace, kterým hrozí u vyššího soudu trest až patnáct let vězení. Mezi nimi je i pět prezidentských kandidátů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce běloruské exilové prozatímní vlády pro střední EvropuVladislav Jandjuk ve Světě o deváté.

„Nebylo to zadržení, byl to únos. Byly to speciální jednotky, ne lidé v uniformách nebo s legitimacemi. A ti demonstranty přepadli. Je to kriminální čin. Měla by to řešit prokuratura, jenže v Bělorusku není spravedlnost a Lukašenko si dělá, co chce,“ řekl Vladislav Jandjuk.

Mezi údajnými organizátory demonstrace, jimž hrozí až patnáct let vězení, je i pět prezidentských kandidátů. Dva z nich, Uladzimir Njakljajev a Andrej Sannikav, byli při zadržení surově zbiti a od jejich zatčení je nikdo neviděl. V Minsku se dokonce šířily pověsti, že Njakljajev, považovaný za nejvýznamnějšího běloruského básníka současnosti, na následky policejního útoku zemřel.

Njakljajev je naživu

To ale Jandjuk vyvrátil. „Podle posledních informací žije. Informoval o tom jeho advokát, který se s ním mohl setkat. Podle něj je Njakljajev při vědomí a komunikuje. Je sice slabý, ale je naživu,“ podotkl Vladislav Jandjuk. Údajní organizátoři akce jsou podle něj zadržováni v objektu KGB v Minsku, ostatní pak v detenčním středisku na okraji metropole.

Zraněný opoziční prezidentský kandidát Uladzimir Njakljajev při povolební demonstraci v Minsku | Foto: ČTK/AP

Ve volbách získal staronový prezident Alexandr Lukašenko téměř osmdesát procent hlasů a v dubnu se ujme už svého čtvrtého mandátu. Opozice ale tvrdí, že znovuzvolení takzvaného posledního diktátora v Evropě bylo zmanipulované.

Navíc si to začínají myslet i mnozí Bělorusové. „Společnost už je unavená. Ptá se, kolik hlasů vlastně Lukašenko dostal. Je tady vidět přerod, společnost si přeje změnu,“ dodal Jandjuk s tím, že ale právě v tomto ohledu zůstává pesimistický. Lukašenko podle něj sám neodejde a řešení celé situace je tak zatím v nedohlednu.

Martin Křížek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme