Říjen patří v USA tradičně dýním. Stále jdou na odbyt

V Americe patří k říjnu dýně, jako hrby k velbloudovi. Aspoň v těch částech multikulturní supervelmoci, kde se hlásí k tradicím původních evropských osadníků, je těžké si tohle roční období bez dýně představit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je jen málo druhů zeleniny, se kterou se tak pobavíte

Je jen málo druhů zeleniny, se kterou se tak pobavíte | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Tradičně se z nich dělají Jack O´Lanterns,“ vysvětluje Casey, dcera majitele malého farmářského trhu. Dýně se při výrobě Jack O´Lantern vydlabají, do jejich tlustých slupek se prořežou otvory představující oči a otevřená ústa s prořídlými zuby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dýně se v USA zajímal zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka.

„Měly by být strašidelné,“ říká Casey, Se svíčkou rozžatou uvnitř děsily kdysi dávno duté dýně děti v době svátku Halloween. Jenže v dnešní cynické době už se děti vykotlaných dýní nebojí. Pozorovateli střední generace původem z České republiky připomenou spíš lampiony z dob nepovinně povinných večerních pochodů 7. listopadu, v den výročí říjnové revoluce.

Ale dvacetiletá Casey, z hodně bohaté vesnice Potomac u Washingtonu pochopitelně není zatížená takovými temnými vzpomínkami. Konstatuje, že jsou dýně pro její rodinu dobré. „Je to obrovský kšeft,“ podotýká o prodeji téhle plodiny polovině října. Co se obratu týče je to nejrušnější období roku. Hned vedle vánoc, kdy tady prodávají stromky.

„Přijíždějí sem spousty dětí. V týdnu si prohlížejí dýně organizovaně školky, o víkendech přijíždějí celé rodiny. Nakupují jich tisíce,“ říká s úsměvem Casey. Zde na východním pobřeží hlavně jako dekorativní předmět. V jiných částech Ameriky možná ještě pořád jako něco k jídlu.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme