Rita se rozplynula, Američané sčítají škody

Hurikán Rita, který se přehnal přes jižní pobřeží USA, se rozplynul nad vnitrozemím států Texas a Louisiana. Podle odborníků ale nenapáchal tak velké materiální škody jako jeho předchůdkyně Katrina, která tam řádila před měsícem. Mnohé oblasti v obou státech jsou sice zaplaveny, situaci na některých místech už ale mají záchranáři pod kontrolou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavené kasino v Port Arthuru | Zdroj: ČTK

Do měst se už také začínají vracet lidé, kteří před příchodem živlu opustili své domovy. Prezident George Bush i místní úřady je ale vyzývají, aby s návratem počkali, dokud se situace nestabilizuje. V mnoha zasažených oblastech totiž nefungují základní služby.

Jak z texaského Beaumontu uvádí zpravodaj České televize Roman Bradáč, už od sjezdu do města je jasné, že Rita Beaumont zasáhla plnou silou. Poškozené jsou mnohé budovy, mnoho stromů je vyvrácených. V téměř liduprázdném městě jsou patrné stopy po rabování a krádežích.

Policie je velice důsledná a obyvatele do Beaumontu zatím příliš pouštět nechce. Vznikal by tam zbytečný chaos, protože infrastrukturu se ještě nepodařilo obnovit, ve městě nefunguje elektřina a v oblasti srovnatelné s územím Čech nelze sehnat benzin. Lidé se však v obavě z dalších krádeží snaží dostat domů.

K případům rabování došlo i v texaském Port Arthuru. Policisté tam už zadrželi devět lidí.

Jen minimální škody hurikán tentokrát způsobil ropným rafinériím na jihu Spojených států. Podle texaského guvernéra Ricka Perryho tamní rafinérie byly většinou ušetřeny a brzy by mohly obnovit provoz. Ceny ropy v důsledku těchto příznivých zpráv v neděli klesly o více než dolar.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme