Rusko a Kanada budou jednat o arktickém šelfu

Rusko a Kanada dnes budou debatovat o svých územních nárocích na arktický šelf. O spolupráci v severském regionu budou v Moskvě jednat ministři zahraničí obou zemí Sergej Lavrov a Lawrence Cannon.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledovce

Ledovce | Foto: www.astro.noa.gr

Ve středu se Rusko po čtyřech desítkách let dohodlo na společné hranici a spolupráci v Arktidě s Norskem.

Kanada i Rusko si dělají nárok na podstatnou část arktického šelfu – kanadský ministr zahraničí v předvečer jednání upozornil, že má k dispozici vědecké argumenty potvrzující, že Lomonosův hřbet v Severním ledovém oceánu patří Kanadě.

To ale Moskva odmítá – ruští experti tvrdí, že většina arktického šelfu náleží Rusku, protože je prodloužením kontinentu, na němž leží Ruská federace.

Na sporné území si dělají teritoriální nárok kromě Ruska a Kanady také Norsko, Spojené státy a Dánsko. Území bohaté na suroviny nabírá na atraktivitě, tající ledovce skýtají perspektivu těžby ropy, zemního plynu a lodní dopravy.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme