Rusko nečekaně propustilo z vězení jehovistu Špakovského. ‚Příjemný zázrak,‘ uvedl jeho obhájce

V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije Špakovského, který byl před dvěma měsíci odsouzen k 6,5letému vězení. Původní rozsudek zvrátil odvolací soud. V Rusku je tato náboženská skupina považovaná za extremistickou a je zakázaná. Špakovského právník v úterý výsledek odvolacího řízení označil za „zázrak“.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vlajka (ilustrační foto)

Ruská vlajka (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Původní trest vynesl 9. června soud v západoruském Pskově a šlo o dosud nejtvrdší trest pro člena této skupiny od roku 2017, kdy nejvyšší soud náboženskou společnost zakázal. Její zástupci podle agentury Reuters propuštění jednašedesátiletého Špakovského uvítali, ale není to podle nich známka trvalého zmírnění postoje Moskvy vůči jehovistům.

Lukašenko v proslovu obvinil Rusko ze ztráty miliard, občanům slíbil dvojnásobné platy

Číst článek

Špakovskij byl obviněn z organizování a financování extremistických aktivit, což ale popřel. „Myslel jsem, že se všechno potvrdí, ale stal se příjemný zázrak, něco nečekaného pro mne i pro mého mandanta,“ řekl k výsledku odvolacího řízení Špakovského obhájce Arli Čimirov.

Mluvčí společnosti Jarrod Lopes řekl, že Špakovského jméno bylo usvědčením z extremismu poškozeno, a vyzval Rusko, aby skoncovalo se stíháním Svědků Jehovových. Případ označil za pouze „jedno rozhodnutí“. „Nemá to celonárodní význam, uvidíme, zda další případy prokážou nadějný trend,“ dodal Lopes.

V Rusku se ke Svědkům Jehovovým hlásí asi 170 tisíc věřících, po celém světě okolo osmi milionů. Hnutí vzniklo v 70. letech 19. století kolem kazatele Charlese Russella v Pensylvánii. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a v roce 2018 se k nim hlásilo asi 15 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme