Rusko na rozšíření Aliance reaguje zdrženlivě

Rusko nedramatizuje situaci kolem rozšíření NATO, tvrdí oficiální Moskva. Někteří ruští politici se ale podle zpravodaje Českého rozhlasu Petra Voldána se vstupem především Litvy, Lotyšska a Estonska do Severoatlantické aliance smířit nechtějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: All-moscow.ru

"Pro nás je sice jasné, že rozšíření NATO není za současných podmínek nutné, ale respektujeme právo každého státu rozhodovat o členství v mezinárodních strukturách," konstatoval mluvčí ministerstva zahraničí Alexander Jakovenko. Místopředseda dolní komory parlamentu Vladimír Lukin na otázku Českého rozhlasu, jak se Rusko dívá na rozšíření Aliance, lakonicky konstatoval: "S odmítavou lhostejností, NATO - to je náš partner."

Šéf horní komory parlamentu Sergej Mironov prohlásil, že nevidí smysl v dalším rozšiřování Aliance a přidal otázku: "Zachrání snad před akcemi teroristů to, jestli by byl v budoucnu členem NATO celý svět?" Ministra obrany Sergeje Ivanova znepokojuje na vstupu Litvy, Estonska a Lotyšska jenom to, že nepodepsaly smlouvu o omezení konvenčních sil v Evropě.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme