Růžový tank mají i v Sofii. Neznámí Bulhaři se omluvili za okupaci

V bulharské Sofii přebarvili památník sovětské armády, je teď sytě růžový. Anonymní tvůrce přidal velký nápis v češtině „Bulharsko se omlouvá“ doplněný bulharským překladem. Bulharsko bylo jedním z pěti států východního bloku, které se účastnily invaze do Československa přesně před 45 lety, 21. srpna 1968.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růžový tank v Sofii

Růžový tank v Sofii | Foto: www.segabg.com

Bulharský tisk přirovnává přetření památníku k instalacím i v Bulharsku známého výtvarníka Davida Černého. Český umělec v roce 1991 přetřel na růžovo tank, který tehdy stál na pražském náměstí Sovětských tankistů, dnešním náměstí Kinských. Komunistická propaganda tank spojovala s osvobozením Prahy v roce 1945.

Úřady stroj znovu přetřely na zeleno, ale skupina 15 poslanců ho záhy znovu obarvila růžově. Byl mezi nimi i bývalý disident Stanislav Devátý, kterému udělala radost zpráva o růžovém tanku v Bulharsku.

„Mě to samozřejmě potěšilo, protože Bulhaři byli jedni z těch, kteří nás také napadli společně s Rusy, Němci, Maďary a s Poláky. Je to trochu pozdě, ale aspoň něco,“ řekl Devátý.

Bulharská policie pátrá po lidech, kteří tank přebarvili. Využije i záznamy z bezpečnostních kamer.

Bulharské úřady se zatím k incidentu oficiálně nevyjádřily. Když před dvěma lety někdo stejné sousoší přemaloval jako hrdiny amerických komiksů, byl z toho podle reportéra bulharského zpravodajského webu Darik News Nikolaje Tichova velký skandál.

Růžový tank, David Černý | Foto: Hynek Moravec, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

„Pravděpodobně to umyjí, ale pokud jde o tak složitou politickou otázku a vztahuje se to k Pražskému jaru roku 1968, nevíme, jak oficiální místa budou reagovat. Jde o velmi citlivou věc, o invazi bulharské a sovětské armády do Československa, takže oficiální reakce bude možná neutrálnější,“ uvažuje Tichov.

Ruská média autory shodně označují jako vandaly.

Památník v Sofii už „vylepšili“ několikrát

Bulharská publicistka Anželina Penčevová míní, že čin souvisí se současnou politickou situací v balkánské zemi.

„Měsíc běží protesty proti socialistické straně a vládě, kterou nominovala. Jsou takové zvláštní, artistní, bravurní, takže tato akce do toho zcela zapadá. Protesty volají po morálce v politice, proti neodpustitelným chybám v ní. Hlavním účelem akce s tankem je tedy připomenutí jiného ostudného kroku bulharské komunistické strany v minulosti,“ myslí si Penčevová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bulharská publicistka Anželina Penčevová v Odpoledním Radiožurnálu okomentovala přemalování pomníku sovětské armády v Sofii na růžovo

Sofijský pomník Rudé armády ale umělci pomalovali už v červnu 2001.„Zatím ještě anonymní, ale zřejmě velice talentovaní autoři přemalovali vojáky na pomníku v komiksové postavy,“ připomíná Penčevová.

Podle Penčevové nešlo o čistě protiruský akt, umělci spíše naráželi na nahrazování bývalých falešných hrdinů novými falešnými hrdiny, jakými jsou Superman, Santa Claus nebo Captain America.

„Potom měli papírové masky Guye Fawkese a organizace Anonymous a byl tam nápis ACTA la vista, baby. Šlo o protest proti smlouvě proti padělatelství ACTA. Když začal proces proti skandálním Ruskám z Pussy Riot, měli vojáci barevné kukly na protest proti jejich odsouzení,“ připomíná Penčevová další případy, kdy byl pomník sovětské armády „vylepšen“.

Bulharští představitelé se za okupaci Československa v roce 1968 v 90. letech dvakrát oficiálně omluvili. „Ty události se u nás pořád připomínají, loni vyšel dokonce překlad spisovatelky Lenky Procházkové o Janu Palachovi a je o něj velký zájem,“ dodává bulharská publicistka Anželina Penčevová.

Helena Berková, Petra Hosenseidlová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme