Schuster i Mečiar jdou do voleb slovenského prezidenta

Slovensko zná své kandidáty na prezidenta. Rozhodnutí ucházet se opětovně o místo hlavy státu oznámili jak současný prezident Rudolf Schuster, tak bývalý premiér, předseda HZDS Vladimír Mečiar. Přímá volba hlavy státu začne 3.dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: European phyto mesaures for potato

Sedmdesátiletý prezident Schuster své rozhodnutí vstoupit do volebního klání oficiálně oznámil na poslední chvíli. Přihlášky lze totiž podat pouze do dnešní půlnoci. Také opoziční vůdce Mečiar přijal výzvu své Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko až dnes.

Trojlístek nejvážnějších kandidátů na prezidenta doplňuje ministr zahraničí Eduard Kukan z vládní Slovenské demokratické a křesťanské unie. Mezi další známá jména patří i kandidát KDH František Mikoško a bratislavský župan Ľubo Roman. Kandidaturu oznámil i velvyslanec ve Spojených státech Martin Bútora a bývalý Mečiarův spolupracovník Ivan Gašparovič.

Největším favoritem občanů je podle předběžných průzkumů Eduard Kukan, kterého podporuje čtvrtina Slováků. Schustera řadí ankety na třetí místo za a bývalého premiéra Mečiara. Schusterovi se popularitou blíží i Gašparovič.

První kolo prezidentských voleb bude 3. dubna, předpokládá se ale, že v něm žádného uchazeče nepodpoří nadpoloviční většina zúčastněných voličů. O nové hlavě státu tak bude zřejmě rozhodovat druhé kolo 17. dubna, do něhož postoupí dva nejúspěšnější kandidáti. Ve druhém kole na vítězství stačí dostat více hlasů než soupeř.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme