Šéf FBI odmítá, že by Obama nechal odposlouchávat Trumpa. Politici chtějí po prezidentovi vysvětlení

Americký prezident Donald Trump čelí dalším otázkám ohledně svého působení v úřadu. Vyvolalo je sobotní tvrzení hlavy státu o údajných odposleších během předvolební kampaně. Z jejich nařízení Donald Trump obvinil svého předchůdce Baracka Obamu. Šéf FBI už požádal ministerstvo spravedlnosti, aby Trumpova obvinění odmítlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel FBI James Comey

Bývalý ředitel FBI James Comey | Zdroj: Reuters

Nejmenovaní američtí činitelé řekli NYT, že Comey považuje Trumpova tvrzení za nepravdivá. Proto chce po resortu spravedlnosti, aby je korigoval. Prý mu vadí, že prezident neodůvodněně naznačil, že kriminální ústředna FBI porušila zákon.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti se k záležitosti odmítla vyjádřit. Komentář neposkytl ani mluvčí FBI. Ze stávajícího postoje Bílého domu navíc vyplývá, že se nechystá od obvinění vznesených Trumpem ustoupit.

Prezident své tvrzení nepodepřel žádnými důkazy, jejich předložení teď žádají demokratičtí zákonodárci, včetně senátního lídra Chucka Schumera. Vysvětlení chtějí i republikáni, několik z nich prezidentova obvinění odsoudilo.

V neděli Bílý dům požádal Kongres, aby Trumpovo podezření zveřejněné bez jakýchkoli důkazů prošetřil. Přední demokratičtí politici či lidé z týmu exprezidenta obvinění rázně odmítli.

Obamu podpořil i někdejší šéf tajných služeb James Clapper, který funkci opustil s jeho lednovým odchodem. Obvinění odmítá i mluvčí bývalého prezidenta.

Výtka adresovaná Trumpovi

Podle NYT není jasné, proč stanovisko nevydá sám Comey. Jeho počínání označil deník za zákulisní manévrování, které kontrastuje s tím, jak loni 11 dnů před prezidentskými volbami oznámil další vyšetřování aféry kolem elektronické pošty Trumpovy volební soupeřky Hillary Clintonové.

List poznamenal, že Comeyho postoj je v podstatě výtkou adresovanou Trumpovi, neboť šéf FBI se tak dostává do pozice, kdy zpochybňuje prezidentovu pravdomluvnost.

Deník proto spor mezi Comeym, který je vrcholným představitelem bezpečnostních sil v zemi, a hlavou státu považuje za nejvážnější následek Trumpových sobotních výroků a zároveň jako ukázku toho, na jak tenký let se nová administrativa pouští.

Podle agentury DPA Trump zřejmě svoje tvrzení o odposleších opírá o vyšetřování, které prováděl FBI a tajné služby loni v jeho okolí a které souviselo s jeho údajnými finančními vazbami na Rusko. Případné odposlechy by ale v tomto případě podle amerických zákonů nařídil právě šéf FBI, nikoli Obama.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme