Šéf NATO na inspekci v Makedonii

V Makedonii pokračuje odzbrojování albánských povstalců. Průběh operace Hlavní sklizeň dnes přijel osobně zkontrolovat generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson. S politickými lídry Makedonie také jednal o jejich naplňování mírového plánu. Německý Spolkový sněm mezitím podpořil účast německých vojáků na makedonské operaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle zvláštního zpravodaje Radiožurnálu Petra Vavroušky lord Robertson navštívil vojenskou základnu Krivolak v centrální Makedonii, kam se zbraně vybrané od Albánců převážejí a odkud jsou poté transportovány do Řecka ke zničení. Šéf NATO řekl, že počet doposud shromážděných zbraní je dostačujícím důkazem toho, že Albánci plní dohodu s aliancí o dobrovolném odzbrojení. Proto by makedonský parlament neměl oddalovat projednávání ústavních změn, zaručujících více práv pro albánskou menšinu v zemi. Velitelé povstalců z UCK, kteří mají základnu ve vesnici Šipkovica v horách nad Tetovem, našemu zpravodaji potvrdili, že včera vojákům aliance odevzdali třetinu svých zbraní. Zbytek vydají během tří týdnů, ale pouze v případě, že parlament naplní mírovou smlouvu, podepsanou v Ohridu začátkem srpna. Jednotky KFOR zadržely v uplynulých dnech celkem 200 albánských povstalců, kteří se snažili dostat přes zelenou hranici z Makedonie do sousedního Kosova.

Německý Spolkový sněm schválil velkou většinou hlasů vyslání německých vojáků do Makedonie. Operace Hlavní sklizeň se zúčastní nejméně 400 příslušníků Bundeswehru. Bezprostředně po oznámení výsledku hlasování odstartovalo z vojenského letiště v Bavorsku do Makedonie dopravní letadlo s prvními vojáky.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme