Slovenská opozice nechce v parlamentu "zahraniční Maďary"

Slovenská politická scéna stále žije roztržkou kvůli maďarskému krajanskému zákonu, kterým Budapešť garantuje maďarským menšinám různé výhody. Slovenská opozice chce, aby poslanci za maďarskou koalici, kteří požádali o průkaz zahraničního Maďara, opustili parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasedání slovenského parlamentu | Foto: Peter Hudec

Mandátový a imunitní výbor se už zabývá návrhem týkajícím se člena Strany maďarské koalice Mikloše Duraje. Tento poslanec získal průkaz zahraničního Maďara s prestižním číslem jedna. Tím, že ho hrdě ukázal na televizní kamery, opoziční kolegy velmi pobouřil. Navíc je členem předsednictva občanského sdružení, které na území Slovenska shromažďuje žádosti občanů maďarské národnosti o vydání tohoto průkazu. K okamžitému složení mandátů vyzvala slovenská opozice i další dva poslance.

Slovenská národní strana je přesvědčena, že se poslanci maďarské koalice dopustili trestného činu. Podle poslance Kotiana se už v této věci proto obrátila i na Národní bezpečnostní úřad. "Ze Slovenska momentálně odcházejí informace, kterou jsou protizákonné a které jsou poskytovány cizímu státu". Mikloš Duraj prohlásil, že nemíní s nikým o svém kroku diskutovat. Parlament ale může poslance vyzvat, aby se vzdal mandátu, pokud se potvrdí jeho protizákonné jednání.

Maďarský krajanský zákon poskytuje příslušníkům maďarských menšin sociální, kulturní, školní a cestovní výhody. Platí od letošního ledna. Slovenský parlament už včera schválil prohlášení, v němž protestuje proti zasahování do slovenského právního řádu a proti uplatňování této normy na území Slovenska. Krajanský zákon kritizovala i Evropská unie a vyzvala Budapešť, aby zákon změnila nejpozději v okamžiku vstupu do Unie.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme