Slovenská vláda získá silnější vliv na dva nezávislé úřady. Koalice prolomila veto prezidentky Čaputové

Slovenská vláda od února na úkor hlavy státu získá silnější pravomoci vůči předsedům statistického úřadu a úřadu dohlížejícího na systém zdravotního pojištění a poskytování zdravotní péče (ÚDZS). Sněmovna v úterý hlasy poslanců vládní koalice prolomila veto prezidentky Zuzany Čaputové k novele tzv. kompetenčního zákona, jehož součástí jsou nejen zmíněné změny, ale také zřízení nového ministerstva cestovního ruchu a sportu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico u prezidentky Zuzany Čaputové

Robert Fico u prezidentky Zuzany Čaputové | Zdroj: TASR / Profimedia

Schválená novinka také předpokládá, že předsedy statistického úřadu a ÚDZS už nebude jmenovat a odvolávat hlava státu, ale právě vláda. Šéfové obou těchto úřadů se svých funkcí ujali v době, kdy nynější vládní strany nebyly u moci.

Současný kabinet již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica po svém nástupu do úřadu loni v říjnu už vyměnil vedení řady úřadů a institucí. Čaputová podobně jako slovenské opoziční strany dříve uvedla, že rozšíření důvodů pro odvolání předsedů statistického úřadu a ÚDZS oslabí nezávislost obou institucí.

Čaputová vetovala zákon, kterým vláda plánovala posílit své pravomoci. Opozice krok vítá

Číst článek

Slovenské vládní strany původně plánovaly podobným způsobem změnit také pravidla jmenování a odvolávání šéfa antimonopolního úřadu. Od tohoto návrhu ale ustoupily poté, co se o záležitost začala podle tisku zajímat Evropská komise.

Slovenská prezidentka kritizovala i některé další změny kompetenčního zákona, včetně posílení pravomocí ministerstva obrany ve věci vydávání povolení na obchodování se zbraněmi a jiným vojenským zbožím.

Čaputová naopak neměla námitky proti vzniku nového ministerstva, na jehož zřízení se tři strany nynější vládní koalice dohodly při jednáních o sestavení kabinetu po parlamentních volbách z konce loňského září.

Rozpravu parlamentu o novele kompetenčního zákona po jejím vrácení hlavou státu vládní strany minulý týden omezily na dobu 12 hodin. Během dřívějšího jednání poslanců o tomto materiálu i před úterním hlasováním opozice pomocí obstrukce rozpravu prodlužovala, a to mimo jiné ve snaze oddálit projednání změn v trestním právu včetně zrušení elitního útvaru prokuratury.

K hlasování o novele trestního zákoníku a dalších souvisejících zákonů poslanci zatím kvůli neukončené rozpravě nepřistoupili, byť vláda původně navrhovala zrušit úřad speciální prokuratury už k polovině ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme