Slovenské referendum o vstupu do EU je platné

Slovenské referendum o vstupu do Evropské unie je platné a vyznělo ve prospěch vstupu Slovenska do tohoto společenství. Potvrdila to v Bratislavě ústřední referendová komise. Podle oficiálních výsledků se pátečního a sobotního hlasování zúčastnilo 52,15 procenta voličů; 92,46 procenta hlasujících souhlasilo se vstupem do unie, proti bylo 6,20 procenta. Zprávu o platnosti referenda oznámil Bratislavanům s předstihem také premiér Mikuláš Dzurinda. Po uzavření volebních místností ale na Slovensku zavládla obrovská nervozita; několik hodin nebylo jasné, zda byla splněna podmínka nadpoloviční účasti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slovenské referendum

slovenské referendum | Foto: Samuel Kubáni

Podle oficiálních výsledků se pátečního a sobotního hlasování zúčastnilo 52,15 procenta voličů; 92,46 procenta hlasujících souhlasilo se vstupem do unie, proti bylo 6,20 procenta.

Úspěch referenda už večer oznámil premiér Mikuláš Dzurinda na oslavách v centru Bratislavy - o přesných procentech ale nehovořil. Řekl, že jako premiér má své zdroje, na které se může spolehnout. Důležité podle něj je to, že jde o nadpoloviční většinu občanů. "Informace, jimiž disponuji, mě opravňují oznámit, že referendum je platné."

Dzurinda nepříliš početným účastníkům bratislavské veselice řekl, že je rád, že lidé pochopili význam referenda, tedy to že nejde o důvěru vládě, ale Evropské unii. Poděkoval všem, kteří hlasovat přišli, vzali zodpovědnost do svých rukou a dokázali, že jim není lhostejná budoucnost země.

Slovenští politici se radují z výsledků referenda | Foto: Samuel Kubáni

Po skončení referenda totiž zavládla na Slovensku obrovská nervozita - několik hodin po uzavření volebních místností nebylo jasné, zda k urnám přišel dostatečný počet voličů. Neoficiální informace hovořily o 48procentní volební účasti, což by znamenalo, že všelidové hlasování není platné. Na malém zájmu voličů už v minulosti ztroskotaly čtyři plebiscity ve slovenských dějinách.

V případě, že by plebiscit byl neplatný, smlouvu o přistoupení k EU by podle právníků i tak mohl schválit parlament. Podle slovenské ústavy totiž referendum nemá závazný, ale pouze doporučující charakter.

Vyhlášení výsledků se neslo ve velmi slavnostním duchu. Přítomní byli všichni čelní představitelé státu. Šéf parlamentu Hrušovský v krátkém projevu mimojiné řekl: "Je rozhodnuto. Výsledek hlasování je známý, občané Slovenské reoubliky se rozhodli, že chtějí vstoupit do Evropské unie. Budoucnost naší země tak dostala nový rozměr. Věřím, že úspěšný bude i ratifikační proces ve všech členských státech a za rok bude moci po hymně SLovenské republiky zaznít i Beethovenova Óda na radost."

Zahraničí výsledky vítá, ale upozorňuje na nízkou účast

Čeští politici výsledky plebiscitu u našich východních sousedů vítají. Shodně ale upozorňují na malou účast, která povinnou hranici přesáhla jen o dvě procenta. Z těch kteří přišli, podpořilo integraci přes 92 procent. ODS očekává, že se kabinet Vladimíra Špidly ze slovenských výsledků poučí. Komunisté prý nízkou účast očekávali. Slováci jsou podle nich unavení z neschopnosti vlády řešit domácí problémy. Už včera večer poblahopřál slovenským občanům ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ten zároveň věří, že to bude výzva pro Čechy.

Slovákům oficiálně blahopřál i premiér Vladimír Špidla. "92 procent hlasů pro je naprosto jednoznačné rozhodnutí a jasně říká, že Slováci po zvážení všech pro a proti se rozhodli pro Evropu, o tom není pochyb a gratuluji tedy lidu Slovenské republiky."

Mezi prvními blahopřál Slovákům německý kancléř. Gerhard Schröder ocenil slovenské ANO vstupu do Evropské unie jako důležitý signál. Referendum je historická událost pro Slovensko a důležitý signál pro další průběh přístupového procesu, cituje agentura DPA slova německého kancléře. Gerhard Schröder blahopřál Slovákům i jejich vládě s tím, že se členem rozšířené Evropy stane stát, který pojí s Německem přátelství. Evropskému referendu na Slovensku se věnují také dnešní nedělníky včetně Welt am Sonntag. Hlavní zpravodajská relace televize ARD Tagesschau cituje pak slova preméra Dzurindy, že poprvé v historii na Slovensku proběhlo platné referendum. Všímá si ale také varování prezidenta Schustera, že příští léta si vyžádají od Slováků oběti a nebudou právě lehká.

Jako impuls k většímu úsilí před evropským referendem berou výsledky hlasování na Slovensku politici v Polsku. Pro Polsko je zpráva o rozhodnutí Slovenska vstoupit do Evropské unie důležitá a motivující. Myslí si prezident Aleksander Kwašniewski. Litva je v Unii, Slovensko je v Unii, teď je řada na Polsku, uvedl prezident. "Počet hlasů pro ANO je imponující, oproti tomu volební účast je sice dobrá, ale v Polsku by měla být vyšší." Tak komentoval výsledek slovenského referenda polský premiér Leszek Miller. Podle něj fakt, že se na Slovensku hlasování účastnilo 52 % voličů dokazuje, že se polská kampaň musí soustředit na přesvědčování občanů k účasti v referendu. Zatím se to ale příliš nedaří. Zkušebního referenda ve městě Ilawa v severním Polsku se o víkendu účastnilo jen 27 % voličů.

Češi budou o přistoupení k EU hlasovat 13. a 14. června.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme