Slovenští koledníci prosí na Velikonoce také o ‚mastné ryby‘

Velikonoce na Slovensku štípou. Ať už kvůli výprasku pomlázkou, anebo kvůli polévání studenou vodou. Oba zvyky se pevně dodržují bez ohledu na počasí. Hlavně polévačka letos hodně zabolí. Koledníci budou nemilosrdní, i když teplota bude pod nulou a všude kolem plno sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoce, pomlázka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Kluci vytahují mladou slečnu před chalupu a už chystají kýbl s vodou. V Plaveckém Mikuláši na západním Slovensku má zelenou jak pomlázka, tak polévání. Podle etnoložky Kataríny Nádaské ale na Slovensku platí: čím dál na východ, tím mokřejší Velikonoce.

„Region východního Slovenska je takový, kde se skutečně neustále polévá, dokonce jsou děvčata házena i do ledového potoka nebo říčky. Východní Slovensko je tak archetypální,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se o Velikonocích koleduje na Slovensku, zjišťoval zahraniční zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Podobně jako jiné svátky na Slovensku znamenají i Velikonoce velké přesuny obyvatel ze západu na východ a zpátky. Vlaky a autobusy jsou beznadějně plné. Velký pátek je na Slovensku dnem pracovního klidu. Čtyřdenní volno výrazně zpomalí život v zemi. Zaplní se i kostely, křesťanský rozměr Velikonoc se prolíná s lidovou tradicí.

„Možná Slovensko a část českých krajin, hlavně Morava, budou za chvíli takovým unikátem, kde si lidé uvědomují, že lidové zvyky jsou takovým duchovním pokladem,“ zamýšlí se Nádeská.

„Šiby ryby, mastné ryby, kus koláča od korbáča…“ zní jedna ze slovenských koled. „Ty mastné ryby, to se vzpomínají ryby, které byly součástí velikonočních jídel jako postní jídlo,“ vysvětluje etnoložka.

Velikonoční zvyky dodržuje v poslední době i slovenská policie, která posiluje kontroly a hlídky na silnicích. V některých regionech se pomalu stává tradicí, že policisté rozdávají slušným řidičům vajíčka nebo jinou koledu. Před pár lety u Žiliny kontrolovaly řidiče policistky v krojích a s pomlázkou v ruce.

Vojtěch Berger, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme