Sníh a vichřice paralyzují dopravu na Slovensku. V závějích uvízly stovky aut

Sníh a vichr komplikují dopravu na Slovensku. Na celém území platí výstraha před sněhovými jazyky a policie radí řidičům, aby vůbec nevyjížděli. V závějích uvízly stovky aut a problémy na silnicích se dají čekat celý den. Zpoždění mají také vlaky. Sníh ochromil i dopravu v Maďarsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová kalamita v Mostech u Jablunkova | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Na jižním Slovensku se v noci kvůli silnému větru vytvořily až dvoumetrové závěje. Uvízlo v nich asi 200 aut, hasiči a policie museli posádky aut odvézt do evakuačních center, kde přečkaly noc. Komplikace měa také řada lidí dojíždějích z jižního Slovenska do Bratislavy za prací,. Ráno bylo dopravní spojení přerušené, nejezdily ani vlaky ani autobusy.

Druhou kritickou oblastí je východní Slovensko, oblasti kolem Košic a Michalovců. Několik okresů tam vyhlásilo kalamitní stav. Stejně jako severní okresy pod Tatrami, například Kežmarok nebo Poprad.

Kvůli silnému větru a sněhovým jazykům je uzavřená také severní dálnice D1 u Popradu, stojí tam kamiony. Právě pod Tatrami fouká nejsilnější vítr a také tam platí nejvyšší výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Některé horské průsmyky jsou uzavřené pro kamiony a částečně uzavřená je i hlavní silnice na jižní Slovensko do Komárna.

Podobné problémy mají i v Maďarsku. V zavátých autech tam uvízly tisíce lidí. Dálnice mezi Bratislavou a Budapeští, respektive mezi Vídní a Budapeští byla neprůjezdná, problémy a zpoždění mají taky mezinárodní autobusové linky.

Nepřízni počasí neodolala ani železnice. Na jižní Slovensko do Komárna nejezdily ráno vlaky vůbec, nyní už jezdí, ale mají zpoždění. Podobná je situace na východě země. Na hlavní trati do Čierné nad Tisou nefungovalo elektrické vedení, takže tam řada vlaků nejela, nebo jela pozdě.

Situace se stále nelepší, řada vlaků na jihu a na východě Slovenská má zpoždění, které výrazně přesahuje 100 minut. Problém není ani tak v tom, že by padaly tak velké přívaly sněhu, jako spíš v silném větru, který znemožňuje udržet silnice a železnice sjízdné.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme