Ve Španělsku zaútočil muž v kostelech samurajským mečem. Jednoho člověka zabil, další čtyři zranil

Zatím neznámý muž ve středu večer zaútočil v nejméně dvou kostelech na jihu Španělska, jednoho člověka zabil a další čtyři lidi zranil. Píší to španělská média. Prokuratura potvrdila agenturám AFP a Reuters, že útok je vyšetřován jako možný teroristický čin. Muž, jehož policie zadržela, použil samurajský meč nebo obdobnou zbraň. O život přišel podle médií kostelník a mezi zraněnými je i jeden kněz.

Madrid (Aktualizováno: 23:48 25. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní opatření před kostelem sv. Antonína v Kolombu

Muž, jehož policie zadržela, zaútočil v kostele na jihu Španělska (ilustrační foto) | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Podle prohlášení ministerstva vnitra, ze kterého cituje agentura AFP, se útoky staly krátce před 20.00 ve dvou kostelech v centru města Algeciras, které jsou mezi vzdálené jen několik stovek metrů.

Ve vlaku na severu Německa pobodal muž sedm lidí, dva z nich zemřeli. Zadržela ho policie

Číst článek

Muž použil podle ministerstva „chladnou zbraň“, kterou média popisují jako samurajský meč nebo mačetu. Na útoky upozornil záchranné složky velký počet lidí a policie podezřelého zadržela krátce po činu.

Incident popsal deníku El País farář jednoho z kostelů, který ale nebyl během události přítomen. „Podle toho, co mi řekli, přišel (do kostela) muslim a začal strhávat věci z oltáře. Tomu se ihned snažil zabránit kostelník, a první útok nožem se stal v kostele,“ řekl kněz. Kostelník se snažil uprchnout, ale útočník ho dohnal venku. „Útočník přišel z kostela svatého Isidora, kde zaútočil na salesiánského kněze, který v ten moment sloužil mši,“ dodal farář. Podobně čin popsali i další svědci.

Deník El País napsal, že státní zástupci při celostátním soudu Audiencia Nacional, který soudí nejzávaznější trestné činy, začali zadrženého muže vyšetřovat pro podezření z terorismu. To později soud a prokuratura potvrdily i agenturám AFP a Reuters.
Podle španělských médií policie zadržela a z útoku podezírá pětadvacetiletého muže původem z Maroka.

Od činu se distancovala místní muslimská komunita. Předseda krajské rady Andalusie Juan Manuel Moreno čin odsoudil. „Nesnášenlivost nikdy nebude mít místo v naší společnosti,“ uvedl. Generální tajemník španělské biskupské konference César García Magán vyjádřil bolest nad zprávou o útoku. Radnice vyhlásila ve městě na čtvrtek den smutku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme