Demokraté oddalují hlasování o Kavanaughovi. Trvají na výslechu ženy, která ho viní ze sexuálního násilí

Aféra Bretta Kavanaugha, který je kandidátem prezidenta Donalda Trumpa na soudce Nejvyššího soudu a jehož profesorka Christine Blaseyová Fordová obvinila ze sexuálního násilí, komplikuje schvalovací proces v americkém Senátu. Demokraté kauzu využívají k nátlaku na republikány, aby hlasování o Kavanaughovi odložili. Pochybnosti o kandidátovi se mezitím objevily i mezi některými republikány, kteří proto chtějí s Kavanaughem i Fordovou hovořit.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Brett Kavanaugh | Foto: Alex Wroblewski | Zdroj: Reuters

Fordová, která nyní působí jako profesorka na jedné z kalifornských univerzit, tvrdí, že ji opilý Kavanaugh jako středoškolák na počátku 80. let svalil na postel a pokoušel se ji svléknout. Její křik se přitom snažil utlumit tím, že jí rukou zakryl ústa.

Ve čtvrtek plánuje senátní výbor pro justici hlasovat, zda senátorům doporučí Kavanaugha ke schválení. Postoj výboru je nezávazný, neboť o tom, zda se Kavanaugh stane doživotně soudcem Nejvyššího soudu USA, rozhodne až plénum.

‚Jednoznačně to odmítám.‘ Trumpův kandidát Kavanaugh čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Číst článek

Demokraté se snaží čtvrteční hlasování odložit a nejvýše postavená demokratka ve výboru Diane Feinsteinová dokonce vyzvala k tomu, aby obvinění nejdříve prověřil Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Zda demokraté odkladu dosáhnou, není zatím jasné.

Běžné jednání

Mluvčí výboru Taylor Foy podle agentury Reuters uvedl, že republikánský předseda výboru Chuck Grassley připravuje ještě před termínem hlasování slyšení s Kavanaughem a Fordovou. Foy dodal, že takováto jednání jsou běžná, pokud se o kandidátově minulosti dodatečně objeví nové informace.

Vyslechnout Fordovou chce například republikánský senátor a člen zmíněného senátního výboru Jeff Flake. Ten v rozhovoru s portálem Politico řekl, že pokud Fordová nedostane možnost před senátory vypovídat, nebude připraven pro Kavanaugha hlasovat.

„Musíme ji vyslechnout. A nemyslím si, že tento názor zastávám jen já,“ dodal. Také Flakeův republikánský kolega z výboru Lindsey Graham uvedl, že by to uvítal. „Pokud výbor paní Fordovou vyslechne, musí se tak stát obratem, aby proces mohl pokračovat podle harmonogramu,“ uvedl Graham v prohlášení.

Zvrat citlivých verdiktů?

Pokud Senát Kavanauga jako člena Nejvyššího soudu USA schválí, bude to znamenat, že v tomto klíčovém justičním orgánu budou mít většinu soudci hlásící se ke konzervativnímu výkladu práva. To u kritiků vyvolává obavy, že by se soud mohl pokusit zvrátit některé citlivé verdikty, mimo jiné i právo na potrat.

‚Jeden z nejlepších právnických mozků.‘ Kandidátem Trumpa do nejvyššího soudu je Kavanaugh

Číst článek

V této souvislosti se pozornost upírá i na republikánské senátorky Susan Collinsovou a Lisu Murkowskou, které právo na umělé ukončení těhotenství podporují.

Reuters obě senátorky oslovil, žádná z nich ale svůj postoj agentuře nesdělila. Collinsová nicméně v neděli televizi CNN řekla, že bude o kauze s kolegy ještě diskutovat a že s Kavanaughem telefonicky hovořila a že obvinění důrazně odmítl.

Kavanaugha podpořil také jeho tehdejší spolužák Mark Judge, jehož jméno se v souvislosti s obviněním objevilo. Judge podle magazínu The New Yorker tvrdí, že si na událost, kterou Fordová popisuje, nevzpomíná. Uvedl také, že nikdy neviděl, že by se Kavanaugh choval k ženám nevhodně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme