Spojenecká vojska v Afghánistánu mají nového velitele. Petraeus končí

Ozbrojené síly v Afghánistánu mají nového velitele. Davida Petraeuse vystřídá v čele spojeneckých vojsk John Allen. Střídání se odehrává v době, kdy Afghánci začínají přebírat plnou odpovědnost za bezpečnost svých provincií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odcházející generál David Petraeus. (Afghánistán)

Odcházející generál David Petraeus. (Afghánistán) | Zdroj: Reuters

Do čela spojeneckých sil v Afghánistánu se generál Petraeus postavil před rokem. Veterán z Iráku tehdy přesvědčil amerického prezidenta, aby do země poslal dalších třicet tisíc vojáků. Válka se pro Američany nevyvíjela příliš dobře. Petraeus se vrací do Spojených států a od září se stane ředitelem CIA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o desáté.

Teď se první Američané vracejí domů a spojenci se snaží převést zodpovědnost za bezpečnost v zemi na domácí ozbrojené složky. V neděli převzali Afghánci plnou kontrolu nad provincií Bamján. „Je to jedna z provincií, které jsou klidné. Převažují tam Hazárové, kteří vyznávají šíitskou odnož islámu. Byli nenáviděni Tálibánci,“ vysvětlil zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák.

Amirzada Ahmadzai, pracovník společnosti Člověk v tísni, který v Afghánistánu působí, vysvětlil, že Bamján je relativně klidnou lokalitou i proto, že leží vysoko v horách a je těžko dostupný. Masové oslavy tam ale nečekejte. „Afghánci nepovažují symbolické předání moci za důležité. Nejsou tam boje, ani není třeba, aby tam byli zahraniční vojáci,“ podotkl Ahmadzai.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amirzada Ahmadzai ze společnosti Člověk v tísni ve Světě o jedné.

Slezák upřesnil, že se jedná o jednu z provincií, která bude v této prvotní fázi předávání odpovědnosti bezpečnosti předána jako celek. „Druhou oblastí je Panšír, což je také relativně klidná provincie. Byla to jedna z bašt protitálibánského odporu,“ přiblížil Slezák. Za celkovou bezpečnost ve své zemi by Afghánci měli plně odpovídat do roku 2014.

Armáda ale příliš spolehlivá není. „Mnozí z jejích příslušníků absolvují nějaký výcvik, ale pak zastřelí své spojenecké kolegy. Otázkou tak je, zda jsou tito lidé dostatečně vycvičeni a motivováni, aby mohli převzít úlohu západních vojáků. O tom se na Západě docela často pochybuje,“ dodal Slezák. Afghánská armáda navíc není národní armáda. "Nemá podporu většinového afghánského lidu, nemá ani dost zbraní,“ uzavřel Ahmadzai.

Jaromír Marek, Martina Mašková, Helena Berková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme