Srážku letadel asi zavinili dispečeři

Vyšetřování leteckého neštěstí u Bodamského jezera stále více ukazuje na zavinění ze strany švýcarského centra letového provozu. Na nebezpečí srážky letadel, při které zahynulo přes 70 lidí, údajně upozornila pozemní dispečink sama posádka letadla TU 154. Podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Spolkové republice Davida Šťáhlavského státní zástupce už zahájil trestní stíhání švýcarského střediska bezpečnosti letového provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky TU-154 | Foto: ČTK/AP

Zprávu o pochybení švýcarských dispečerů přinesla ruská agentura RIA - Novosti na základě informace nejmenovaného zdroje z vyšetřovací komise. Agentura tvrdí, že pozemní na existenci kolizní situace upozornila dispečery sama ruská posádka letadla TU-154. Signál měl dát varovný systém ruského stroje. Stalo se tak prý minutu a půl před katastrofou.

Švýcarský letový dispečink měl po varování navrhnout řešení - což se ale stalo pouhých 50 vteřin před srážkou obou letadel. Odpovědnost tak podle Ruska leží na dispečerech. Televize NTV uvedla, že tzv. černé skříňky se záznamem situace na palubě TU-154 budou dopraveny ke zkoumání do Ruska.

Do Německa zatím přiletěli rodiče 45 mrtvých dětí, které na palubě Tupolevu směřovaly na prázdniny do Španělska, a příbuzní ostatních cestujících. Podle zpravodaje Davida Šťáhlavského zvláštní letadlo přivezlo celkem 140 pozůstalých po obětech havárie baškirského letounu. S sebou vezou pohřební květiny a smuteční věnce, ale také fotografie a osobní dokumenty, které mají pomoci při identifikaci nalezených těl. Jejich počet se za dnešek zvýšil na 68, když v jednom z velkých úlomků havarovaného Tupolevu bylo nalezeno hned 20 obětí. V Überlingenu, kde je štáb záchranných týmů, čekají na pozůstalé psychologové a tlumočníci.

Spolkový ministr dopravy v souvislosti s největší tragédií v dějinách německého civilního letectví vyzývá k reorganizaci letového provozu, zvýšení bezpečnosti letů a ke sjednocení předpisů.

Petr Voldán, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme