Srbové a Albánci jednají o míru

Srbové a Albánci zahájili za účasti zástupců mezinárodního společenství dialog o řešení situace na jihu Srbska. Skupiny albánských ozbrojenců v oblasti jsou však nadále aktivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústředním tématem dnešních rozhovorů, které zprostředkoval zvláštní zmocněnec NATO pro Kosovo Peter Faith, je propuštění 6 Srbů, které zadržují albánští extremisté. Podle dostupných informací však zatím nebylo dosaženo znatelného pokroku. Jednotlivé skupiny ozbrojenců navíc možná neuznávají autoritu politického vedení Albánců.

Vládní tiskové středisko v Bujanovci oznámilo, že albánští extrémisté v jižním Srbsku se nadále volně pohybují po oblasti. Rebelové v okresech Preševo a Bujanovac provádějí cvičení, přesouvají vojenský materiál, upevňují své pozice a prý provokují jugoslávské policisty. Ti zatím na tyto akce neodpověděli. Agenturní zdroje uvedly, že extremisté zahájili odpoledne palbu na vrtulník KFOR nedaleko města Vranje. Nejsou hlášeny žádná zranění ani oběti.

Jednotky KFOR posilují v souvislosti s konfliktem v Makedonii pohraniční pásmo na jihu Srbska. Na ostraze jugoslávsko-makedonských hranic se podílí i 30 vojáků české jednotky mezinárodních sil. Cílem mírových jednotek je zabránit zásobování albánských povstalců v Makedonii.

Markéta Kaclová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme