Srbská RTS se omluvila za přečiny během konfliktu na Balkáně

Během tragických událostí 90. let prý RTS svým zpravodajstvím často zraňovala city, morální integritu a důstojnost srbských občanů - intelektuálů, příslušníků politické opozice, novinářů, etnických a náboženských menšin a některých sousedních národů a států. Taková slova obsahovalo oficiální vyjádření srbské státní televize RTS, které zveřejnila na svých webových stránkách. Omluvila se jím občanům Srbska a sousedních zemí za svou roli v krvavém konfliktu, který v 90. letech decimoval území bývalé Jugoslávie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad

Bělehrad | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

RTS přiznává, že její programy byly v té době téměř bez ustání zneužívány propagandou režimu Slobodana Miloševiče. RTS byla hlavním propagandistickým nástrojem režimu, hlasatelem jeho oportunistické nacionalistické politiky, zbraní proti politické opozici, již označovala za zrádce a poskoky západu. Stejného názoru je ji odborník na Balkán Martin Ježek z Čro 2 – Praha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Srbská RTS se omluvila za přečiny během konfliktu na Balkáně. Téma pro balkanologa Martina Ježka z ČRo2 - Praha.

„Veřejnost se kvůli RTS nemohla tehdy objektivně dozvědět, co se na bojištích děje. Dodnes se kvůli někdejšímu vysílání RTS liší pohled na konec 90. let nebo konflikt v Kosovu,“ řekl Ježek na Rádiu Česko.

Postupná transformace

Od roku 2000, od pádu Miloševiče, ale probíhá postupná transformace RTS.

„Zmíněné médium se chce profilovat coby veřejnoprávní zpravodajská stanice. Poměry v televizi se výrazně změnily. Vše začalo výměnou představenstva, rady a některých lidí na vrcholných postech ve zpravodajství. I přes omluvu ale srbští intelektuálové vnímají zmíněné gesto jako polovičaté, jelikož jednání televize v 90. letech dosud není předmětem jakéhokoli soudního sporu. Část veřejnosti to vnímá tak, že spravedlnosti není učiněno za dost,“ dodal Ježek.

Tehdy však RTS nebyla jediná, kdo sloužil jako nástroj nacionalistické propagandy - vzpomeňme např. chorvatská média za Tuđmana, příklady však najdeme i v jiných zemích zapletených do konfliktu, včetně prakticky nekonfliktně vnímaného Slovinska.

„Nástrojem někdejší srbské propagandy byl i deník Politika, jehož přerod v seriózní médium je takřka dokončený a kvalitou obsahu mnohdy předčí většinu českých tištěných médií. Nicméně za svoji roli v 90. letech se deník doposud neomluvil,“ uzavřel Ježek.

Tomáš Pavlíček, Lukáš Vincourek, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme