Fitness aplikace prozradila polohu tajných vojenských základen. Používají ji totiž i vojáci

Spojené státy mluví o satelitní interaktivní mapě, která odhaluje mimo jiné citlivé informace o vojácích na zahraničních misích. Je veřejně dostupná a data sbírá naprosto legálně. Fitness aplikaci Strava totiž využívají sportovní nadšenci, ale také vojáci v zemích, jako je Afghánistán nebo Sýrie. Na bezpečnostní riziko upozornil australský student Nathan Ruser na svém twitteru.

Tento článek je více než rok starý.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká základna v Afghánistánu zachycená aplikací Strava.

Letecká základna v Afghánistánu zachycená aplikací Strava. | Zdroj: Strava

Mapu zveřejnila společnost Strava na základě údajů, které sesbírala od svých až 27 milionů uživatelů za období dvou let od roku 2015 do září 2017. Jde o mapu celého světa, která zobrazuje, kde se pohybovali lidé, kteří běžeckou aplikaci používali při rekreačním sportování nebo ji měli zapnutou při běžném pohybu. Společnost tak za pomoci systému GPS mohla informace sbírat.

Strava zveřejnila mapu světa s těmito údaji už koncem loňského roku, teď na ni upozornil australský student Blízkého východu a mezinárodní bezpečnosti Nathan Ruser, který na twitteru uvedl, že mapa, která reflektuje až jednu miliardu pohybových aktivit, odkrývá mimo jiné informace o amerických vojenských základnách a chování jejich personálu – stejný problém se ale týká třeba i Ruska, Turecka nebo Tchaj-wanu a dalších zemí.

Ruser podle britského deníku Guardian nejprve na twitteru mapu okomentoval s tím, že vypadá hezky, ale není až tak skvělá pro bezpečnost. „Americké základny jsou jednoduše identifikovatelné a dohledatelné,“ uvedl.

Zveřejnění mapy znamená problém právě u amerických základen v zahraničí hlavně proto, že zatímco na místech jako je New York nebo Los Angeles, kde je uživatelů běžeckých aplikací spousta, záznam o pohybu lidí přechází v celistvou plochu a nemá v podstatě žádnou vypovídací hodnotu, právě v částech světa, kde jsou americké základny, udává mapa docela přesné a jasně patrné informace o tom, kde se lidé s aplikací pohybují.

Tajné základny USA

Web Daily Beast, který se případem zabývá, jmenuje například základny včetně těch tajných v Sýrii, Jemenu a Turecku. Mapa podle nich také ukazuje, na kterou pláž si chodí zaběhat američtí vojáci na misi v Somálsku, jde také o místa v Iráku či Afghánistánu.

Společnost Strava vydala prohlášení o tom, že je připravená spolupracovat s americkou armádou i vládou na tom, jak se postavit ke zveřejněným informacím právě o těchto citlivých oblastech.

Deník Washington Post píše o tom, že například Američany vedená koalice pro boj s Islámským státem v pondělí vydala prohlášení, že na základě tohoto odhalení přehodnocuje pravidla pro používání bezdrátových zařízení a podobných technologií ve vojenských prostorech.

Deník upozorňuje také na to, že v roce 2013 samotné ministerstvo obrany Spojených států propagovalo mezi vojenským personálem v rámci boje s obezitou používání a přímo i rozdalo 2500 speciálních hodinek s aplikací Fitbit a ta právě patří mezi ty, ze kterých zmíněná mapa společnosti Strava informace čerpá.

Jan Kaliba, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme