Rakousko navrhuje odložit konec střídání času na rok 2021. Evropská komise chce dodržet původní plán

Rakouské předsednictví navrhlo členským zemím Evropské unie odložit konec povinného střídání standardního a letního času až na rok 2021. Novinářům to v pondělí po neformálním jednání se svými kolegy z dalších zemí unie řekl rakouský ministr dopravy Norbert Hofer.

Štýrský Hradec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodiny (Ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Komisařka EU pro dopravu Violeta Bulcová potvrdila, že komisi by se víc zamlouvalo dodržení jejího původního plánu ze září, tedy ukončit povinné posunování hodinek už příští rok.

Konec střídání času v Evropě? Je možné, že sousední státy budou mít jinak nařízené hodiny

Číst článek

Pondělní diskuse byla pro členy vlád EU první příležitostí o návrhu mluvit. Podle Hofera jednání ukázalo, že většina zemí unie plán podporuje, poněkud skeptické podle něj byly například Británie, Švédsko či Polsko.

Shoda panuje ohledně potřeby harmonizace používaného času, aby se z unijního území – kde už tak existují tři časová pásma – nestal puzzle měnících se časů. „Pro nás je důležitější mít stejný čas jako naši sousedé,“ reagoval Hofer na otázku, zda Rakousko preferuje následné používání standardního či letního času.

Standardní čas pro Prahu

Například český ministr dopravy Dan Ťok dal při příchodu najevo, že Praha by chtěla zůstat na standardním času. „Je nějaká míra kompromisu tak, aby v celé Evropské unii – nebo aspoň ve většině států – platil jeden čas,“ řekl Radiožurnálu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Naopak severské země se podle Hofera kloní k trvalému využívání letního času. „Řekněme, že Finsko a Portugalsko nemají moc shodné pozice,“ komentoval to Hofer.

O hodinu delší spánek. V noci ze soboty na neděli se změní čas, v zemích Evropské unie možná naposledy

Číst článek

Předsednictví v podvečer v tiskové zprávě doplnilo, že Portugalsko, Řecko a Británie se vyslovily proti nápadu, aby bylo povinné střídání času ukončeno. Kypr, Nizozemsko, Dánsko, Irsko či Francie prý zatím na věc nemají jednoznačný názor.

Součástí v pondělí prezentovaného návrhu rakouského předsednictví je také vznik pozice koordinátora, který by včas zajistil dohodu mezi státy, a pojistka, která by – pro případ, že dohoda nebude – zajistila, že Evropská komise včas připraví alternativní řešení věci.

Oficiální dohodu o návrhu na unijní ministerské radě chce mít předsednictví i komise v prosinci. Jak v pondělí zdůrazňovali někteří účastníci schůzky, je třeba také více času na veřejnou diskusi ve členských zemích.

Z letního času zpět na zimní přešla o víkendu valná část Evropy.

Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme