Summit v Akabě může přinést průlom

Do jordánského letoviska Akaba dnes přicestoval americký prezident George Bush. Během dne bude jednat s izraelským premiérem Arielem Šaronem , palestinským premiérem Mahmúdem Abbásem a jordánským králem Abdalláhem II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush a A. Šaron | Zdroj: ČTK

Jak přímo z místa hlásí zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, v Akabě zavládnul mírný optimismus. Očekávají se zásadní prohlášení jak z palestinské, tak izraelské strany.Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Radiožurnálu řekl: "Dnes poprvé za poslední tři riky pociťujeme optimismus. Pro nás jde o obrovský průlom a doufáme. Že pro Palestince také."

"Očekáváme, že nové palestinské vedení dnes vyjádří připravenost odstranit infrastrukturu teroru na palestinských územích a že vyjádří připravenost žít v míru. My jsme připraveni splnit své sliby: odstranit nelegálně postavené židovské osady a odstranit blokádu palestinských měst a vesnic. Chceme dát vše, co můžeme, aby se mírový proces rozvíjel, ale musíme vědět, že Palestinci jsou připraveni žít v míru," zdůraznil pro Radiožurnál mluvčí izraelského ministerstva zahraničí.

K ukončení ozbrojené intifády všechny Palestince vyzval v Akabě palestinský premiér Mahmúd Abbás. Palestinské radikální hnutí Hamas ale v reakci oznámilo, že nehodlá složit zbraně. Izrael naopak začne okamžitě s likvidací nepovolených židovských osad na palestinských územích. Premiér Ariel Šaron zároveň vyjádřil podporu myšlence soužití izraelského a palestinského státu. Víru v usmíření a uzavření příměří vyjádřil také jordánský ministr zahraničí Wallída al Mašira.

Už včera se arabské země se na summitu v egyptském Šarm Aš Šajch zavázaly bojovat proti teroru a násilí. Zároveň slíbily respektovat existenci a suverenitu Izraele.

Čtyři arabské země a palestinská samospráva slíbily dodržovat takzvanou Cestovní mapu, tedy americký plán na vytvoření samostatného palestinského státu do konce roku 2005 a na zajištění bezpečnosti Izraele.

Egypt, Saudská Arábie, Bahrajn, Jordánsko a palestinská autonome přislíbily bojovat proti teroru a násilí, ať má jakékoli ospravedlnění a pohnutky. Zároveň také přivítaly, že do roku 2010 by měl mezi arabskými zeměmi a Spojenými státy existovat volný obchod.

Americký prezident George Bush a ministr zahraničí Colin Powell na summitu potvrdili, že Spojené státy podporují vznik životaschopného palestinského státu bez bariér uvnitř země. Současně uvedli, že jsou pro úplné vyřešení problému izraelských osad na palestinských územích.

Milan Kopp, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme