Svět není připraven na možné katastrofy, varuje britská vláda
Britská vláda varuje, že fond Organizace spojených národů určený pro pomoc zemím postiženým přírodními pohromami nemá dostatek prostředků, ze kterých by bylo možné v případě živelné katastrofy financovat okamžitou mezinárodní pomoc v postižených oblastech. Britský ministr pro zahraniční pomoc Andrew Mitchell uvedl, že právě rychlá a mezinárodně koordinovaná pomoc rozhoduje o životě či smrti postižených osob.
Jak na Rádiu Česko připomněl londýnský spolupracovník Ivan Kytka, britský ministr Mitchell kritizuje výši ročních příspěvků do zvláštního fondu OSN, který založilo Valné shromáždění OSN před pěti lety. Byla to tehdy odpověď mezinárodního společenství na katastrofální ztráty na lidských životech po tsunami na Vánoce 2004 v Indonésii.
„Britové mají pocit, pokud jde o tento fond, že některé velké a bohaté země neplní své sliby nebo závazky, které daly. A jak Mitchell zdůraznil, nedostatek peněz může někdy rozhodovat o životě či smrti stovek či tisíců lidí,“ uvedl Kytka.
O výhradách Velké Británie k tomu, že členské země OSN nepřispívají dostatečně do fondu pro pomoc v případě živelních pohrom jsme na Rádiu Česko mluvili s londýnským spolupracovníkem Ivanem Kytkou.
Připomněl, že Británie je největším přispěvatelem z členských zemí OSN, do fondu jen letos přispěla 90 miliony liber. „Z tohoto pohledu je ta britská kritika či spíše obavy skutečně oprávněná,“ dodal.
Z účetní uzávěrky, kterou zveřejnila OSN, podle Kytky vyplývá, že například Francie, která je zhruba stejně bohatá jako Británie, přispěla do fondu pro naléhavou pomoc řádově několika statisíci liber. Tedy zhruba 15krát méně než Británie. Také například příspěvek USA je několikanásobně menší.
Peníze s fondu OSN slouží především ke koordinaci mezinárodní pomoci v prvních hodinách po přírodní katastrofě, tedy v době, kdy jsou vysílány do oblasti záchranné týmy a různé země se tam snaží poslat základní prostředky na přežití.
„Šek s částkami na tuto pomoc podepisuje zástupce generálního tajemníka OSN. Přednostní právo na čerpání finančních částek mají samotné organizace OSN, které mají v konkrétních místech své zastoupení,“ doplnil Kytka.