Světové listy o produkci ropy

Americký list Christian Science Monitor nabádá k šetření s ropou. Hurikány Rita a Katrina totiž zasáhly národní zásoby ropy. Američané by tak měli svůj vztah k energiím přehodnotit. Rezervy ropy sice ještě několik let vydrží, už teď je ale jasné, že americké úřady nemůžou pravidelnou zásobu ropy zajistit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Země vyvážející ropu, sdružené v OPECU, těží tolik, kolik mohou. Otevřený kohoutek ropného kartelu ale pořád nestačí. Bushova administrativa se proto snaží najít další ložiska ropy a zemního plynu, místo aby hledala zdroje alternativní energie. Díky své nejisté strategii zvyšuje závislost USA na tomto druhu energie.

Jak z toho ven? Každý musí začít sám u sebe, tvrdí americký deník. Letos v zimě bychom měli zapnout termostaty a hlavně řídit chytře. Jeden odborník na energii navrhuje snížení rychlostních limitů. Při rychlosti padesát pět mil za hodinu se totiž ušetří to, co jsme kvůli hurikánům ztratili. Vysvětluje Christian Science Monitor.

Slovenský deník Sme komentuje tamní vládní krizi. Píše o politické pověsti koaličních stran. Proč ustoupily od požadavků na předčasné volby? Proč budou ještě celý rok podporovat to, co se vyvinulo ze sprnové krize vládní koalice? Ono proč zatím zůstává záhadou. Chabé odpovědi členů Křesťansko demokratického hnutí a SMK, zatím moc nevysvětlují.

Argument, že by vyvoláním předčasných voleb porušili koaliční smlouvu je směšný. V okamžiku, kdy by začal předvolební boj, by koaliční dohoda byla neplatná automaticky. To už je hodnověrnější tvrzení, že se situace stabilizovala. Sponzoři Smeru by měli sponzorovat luxusní dary pro jeho koaliční partnery. Nikdo by jim totiž nedokázal získat preference lépe, odhaduje slovenský Sme.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí by byl v Izraeli vítán. Napsal to izraelský deník Jerusalem Post, který vyjadřuje názory konzervativní a pravicově zaměřené části izraelské veřejnosti. Přímo z Izraele - z Tel Avivu z něj cituje náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev:

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: TISK

Deník Boston Globe, si všímá aktivity bývalého českého prezidenta Václava Havla a někdejšího jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutua. Ti představili zprávu o zvůli vojenské junty na Myanmaru. Podle obou aktivistů by v bývalé Barmě měla zasáhnout Rada bezpečnosti OSN. Výzva ukáže, jestli je Rada ještě ochotná a schopná bránit mír a lidská práva ve světě, dodává Boston Globe.

Bylo to moc hezké na to, aby to vydrželo, komentuje počínání nového papeže britský deník Daily Telegraph. Benedikt Šestnáctý se po svém nástupu snažil udržovat dobré vztahy s nekřesťany. Návštěva letního setkání mladých v Německu měla ukázat jeho geniální schopnost dialogu s židy a muslimy.

Teď se ale kongregace katolických seminářů a výuky rozhodla ke kontroverznímu kroku. Do seminářů pro budoucí kněze se nebudou přijímat homosexuálně orientovaní uchazeči. Papež rozhodnutí podporuje, má hořké vzpomínky na sexuální skandály církve. Obyčejní lidé by si ale mohli pomyslet, že sex je opravdu to, čím je církev posedlá, myslí si deník Daily Telegraph.

Lenka Rákosová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme