Syn Kaddáfího obviňuje Libyi z pokusu o justiční vraždu, chce proces v Haagu

Saif al-Islám Kaddáfí chce být souzen u mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Oficiálně proto, že jen tam se mu dostane spravedlivého procesu. V Libyi mu navíc hrozí trest smrti, i když toho se údajně nebojí. Jeho požadavek ale patrně nebude vyslyšen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saif al-Islam Kaddáfí.

Saif al-Islam Kaddáfí. | Zdroj: ČTK

Plukovníka Kaddáfího dav ulynčoval. Tyto nálady už sice opadly, ale pro spravedlivý proces je potřeba nezaujatý soudce, a takový v Libyi v současnosti není. Všichni totiž žili, často i trpěli za Kaddáfího režimu. Společnost je v pomstychtivé náladě, soudci tak budou pod obrovským tlakem.

Právě proto se od druhé světové války zřizují zvláštní tribunály, aby pachatelům zaručily spravedlivý proces bez zbytečných emocí. Kaddáfího právníci dokonce tvrdí, že pokud by jejich klient dostal trest smrti, šlo by prakticky o vraždu.

Saif al-Islám se obává, že přímo v zemi nikdo nepůjde svědčit v jeho prospěch, protože by si tak podepsal vlastní rozsudek smrti. Ale i zástupci mezinárodního tribunálu se domnívají, že by měl být souzen v Haagu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o procesu se Saif al-Islámem Kaddáfím sdělil zahraniční redaktor Ondřej Bouda

Nová libyjská vláda však zatím tuto možnost kategoricky odmítá. Není ale jisté, že by mohla Kaddáfího vydat, i kdyby snad chtěla. Zajala ho totiž jedna z ozbrojených skupin a používá ho jako páku při vyjednáváních o rozdělení moci.

Případ Saif al-Isláma spíše ukazuje, jaký chaos v Libyi po revoluci vládne. Vláda ale celkově odmítá spolupracovat s mezinárodními institucemi, i když jí během revoluce pomohly. Naopak vyšetřovatelům jejich práci ještě komplikuje.

V červnu přijel do země právnický tým z Haagu, který po schůzce se Saif al-Islámem strávil tři týdny ve vězení. Úřady jej obvinily ze špionáže, protože Kaddáfímu údajně předali šifrovaný vzkaz a donesli si odposlouchávací zařízení.

Ve skutečnosti problém vznikl, když chtěli od Saif al-Isláma podepsat jeho výpověď. Celou dobu byl u výslechu přítomen strážný, který měl být negramotný. V klíčovém okamžiku se ale ukázalo, že jde o jakéhosi právníka, který umí mnoho jazyků a výslech celou dobu tajně poslouchal. Výpověď prý mohla ohrozit libyjskou státní bezpečnost, a tak ji pro jistotu zabavil.

Ondřej Bouda, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme