Syrská armáda dostala pod kontrolu další povstalecké město

Tlak mezinárodního společenství na Sýrii nepolevuje. Přibývá vlád, které se snaží zprostředkovat urovnání konfliktu a zastavit krveprolití v syrských městech. Od jara už vládní síly zabily přes 1600 opozičních aktivistů a rebelů, vzbouřenci zase zabili nejméně 400 vojáků a policistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř nad povstaleckým městem Dajr az-Zór. Snímek z amatérského videa z 8. 8.

Kouř nad povstaleckým městem Dajr az-Zór. Snímek z amatérského videa z 8. 8. | Zdroj: Reuters

Diplomatické aktivity ale zatím žádný viditelný úspěch nepřinesly. Syrská armáda podle opozice dostala pod kontrolu povstalecké město Dajr az-Zór a pokračují střety i v jiných částech země. Vláda se poslední vývoj v zemi snaží prezentovat tak, že se jí daří opoziční hnutí i ozbrojenou revoltu potlačit. Obsazení města Dajr az-Zór vládními silami potvrzují i opoziční aktivisté.

„Televize Al-Džazíra v posledních minutách s odvoláním na své zdroje hlásí, že pokračují razie zase ve městě Homs v centrální části země, a také víme z posledních hodin a ze včerejška, že armáda operuje i nedaleko turecké hranice. To všechno nasvědčuje tomu, že vláda je pořád svým způsobem na postupu,“ uvedl ve Světě o deváté zpravodaj ČRo na Blízkém východě Břetislav Tureček, podle nějž je ale situace značně nepřehledná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii rozebral ve Světě o deváté blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Světová média věnovala velkou pozornost úterní návštěvě tureckého ministra zahraničí v Damašku. Ahmet Davutoglu se snažil přimět syrského prezidenta Asada k zastavení represí. Zatím je ale předčasné – s ohledem na poslední vývoj - tvrdit, že iniciativa Ankary neuspěla. Turecký premiér Erduan včera řekl, že jeho země vyčká 10 až 15 dní, jestli syrský režim začne provádět slibované reformy.

Podle Břetislava Turečka ale asi nebylo možné očekávat, že by syrský prezident Asad ve chvíli, kdy s ním jedná turecký ministr, náhle nařídil armádě, aby se stáhla zpět do kasáren. „Jestli Turecko uspělo, nebo nikoliv, to se asi ukáže až v následujících dnech.“

Očekává se Obamova výzva k odstoupení Asada

Americký prezident Barack Obama možná už dnes vyzve Bašára Asada k odstoupení. O takovém přitvrzení postojů Bílého domu alespoň informují americká média. Břetislav Tureček si myslí, že by to jen stěží přineslo reálnou změnu situace v Sýrii, ale v dlouhodobějším horizontu by takový krok dopady mohl mít.

„Pokud teď americký prezident řekne, že Asad má odstoupit, tak samozřejmě syrská vláda se tomu může smát. Ale bude to další stupeň celé krize a jejího mezinárodního vnímání, kdy ani jedna ze stran to už pak nebude mít jednoduché vrátit se zpátky.“

„Jestli Američané řeknou, že Asad má odstoupit, tak už těžko budou nějak argumentovat, pokud se smíří s jeho setrváním v čele země i za cenu nějakých slibovaných reforem. Právě z tohoto důvodu třeba Rusko a řada jiných zemí takový přístup nemá,“ upozornil Tureček ve Světě o deváté.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme