Také Itálie zakázala kouření na veřejných místech

Další zemí, která přitvrdila v boji proti kuřákům, je Itálie. O půlnoci tam totiž vstoupil v platnost zákaz kouření na všech veřejných uzavřených místech. Proti tomu se bouří provozovatelé restaurací a barů, kteří se neúspěšně snažili dosáhnout odkladu účinnosti zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poslední cigareta v baru | Zdroj: ČTK

Od půlnoci je v celé Itálii v platnosti zákaz kouření na všech veřejných místech včetně restaurací, barů a nočních podniků. Ty by měly pro kuřáky vyhradit zvláštní, dobře větrané místnosti. Vzhledem k nákladnosti ale takové opatření bylo realizováno pouze v šesti procentech podniků.

Překročení zákazu by kuřáka mohlo stát 25 až 250 eur; dvojnásobek, bude-li přistižen, že si zapálil cigaretu v přítomnosti dětí nebo těhotné ženy. Pokutováni budou i provozovatelé restaurací a barů, kteří nedonutí klienty, aby zákaz respektovali. Pro ně je pokuta desetinásobná.

Italové třetí v Evropě

Prvním státem, který zakázal kouření na veřejných místech, se stalo v březnu roku 2004 v Irsko. Zapálit si nikdo nesmí na pracovišti, v barech a restauracích. V květnu následovala Indie, v červnu Norsko, v prosinci Nový Zéland, nyní Itálie, schválil to i ruský parlament. V některých městech a zemích USA bojují proti kouření už léta. Například v Los Angeles se v restauracích a barech nesmí kouřit od roku 1993, v celé Kalifornii pak od ledna 1998. Velká města jako New York, Boston či Dallas se připojila k zákazu v roce 2003, dalšími státy jsou Maine a Delaware. Další země to mají v plánu, Hongkong, od roku 2006 Skotsko a Anglie a Wales to bude postupný útlum během dvou let do roku 2008. Všeobecný zákaz kouření a prodeje tabákových výrobků platí v jediném státě na světě - v himálajském království Bhútánu.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme