Taliban souhlasí se sebevražednými útoky na USA

Afghánské vládní hnutí dalo souhlas k sebevražedným útokům na pozice USA a opozičního Severního spojenectví. Stalo se tak přesto, že islám sebevraždy zakazuje. Informoval o tom dnes britský list The Guardian. Podle uprchlíků v Pákistánu začínají mít v poslední době v určování způsobu vedení bojů Talibanu významnou roli arabští a pákistánští radikálové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci

američtí vojáci | Foto: USMC

Spojené státy ráno obnovily bombardování v Afghánistánu. Americké letectvo už po osmé za posledních jedenáct dní svrhlo sérii bomb na pozice vládního hnutí Taliban na severovýchodní frontě poblíž hranic s Tádžikistánem. Informovala o tom agentura AFP. Údery jsou vedeny na stejné cíle jako při předchozích sedmi dnech náletů. Tlaková vlna explozí byla velmi silná a bylo ji cítit i třicet kilometrů od místa dopadu. Stejně jako v předešlé dny je dnes nebe nad severním Afghánistánem zcela bez mraků a americké bombardéry mají z výšky 10 kilometrů nerušený výhled na cíle. Protiletadlová obrana Talibanu nedosahuje ani třetinu této výšky.

Americké bojové letouny dnes poprvé přistály na afghánském území, a to na vojenském letišti v Baghrámu severně od afghánské metropole Kábulu. Bez dalších podrobností to oznámila íránská agentura IRNA s odvoláním na Muhammada Muhakíka z opoziční afghánské šíitské frakce Strana jednoty. Toto sdělení ale nemohlo být ověřeno z nezávislých zdrojů. Afghánské vládnoucí hnutí Taliban dnes naopak oznámilo, že se jeho silám podařilo odrazit tři ofenzívy opozice u Gargarí, asi sto kilometrů jihozápadně od Mazáre Šarífu. Popřelo také tvrzení ozice, že má pod kontrolou kromě okresu Zarí také okresy Šuldžara a Kašandá.

Vietnam hlásí výskyt antraxu. Podle agentury Reuters se sněť slezinná objevila v úřadovně petrolejářské firmy BP Petco v Ho Či Minově Městě. Bílý prášek, který byl ve firmě zjišťěn 31. října, byl zaslán na expertízu do Pasteurova ústavu ve stejném městě. Vědci nyní čekají na pokyny ministerstva zdravotnictví, jak dále v případu postupovat.

V zajetí Talibanu je 20 Afghánců obviněných ze špionáže pro Spojené státy a z pokusu o povstání. Čtyři z nich byli z této činnosti usvědčeni a hrozí jim trest smrti oběšením. Oznámila to afghánská tisková agentura AIP. Nejmenovaný představitel výzvědných služeb Talibanu ve východoafghánském Dželalábádu prohlásil, že mezi zadrženými jsou dva velitelé opozičních sil Abdal Manan Bagarvál a Šahráz. Pracovali proti vládě Talibanu a snažili se vyvolat povstání mezi lidem, dodal.

Ve Štrasburku dnes zasedají ministři zahraničí Rady Evropy. Jejich schůzka se věnuje problematice boje s terorismem. Šéfové diplomacií se dnes také chystají podepsat několik dalších dokumentů, jako například protokol k Evropské úmluvě o vzájemné pomoci při boji s kriminalitou nebo Evropskou úmluvu o audiovizuálním dědictví.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme