Taliban údajně odrazil útok Severní aliance

Afghánský Taliban tvrdí, že se jeho jednotkám podařilo odrazit útok opozičních sil na severu země, které ze vzduchu podporovala americká letadla. Jedno z nich prý talibanští vojáci sestřelili. Spojené státy tyto informace ale popírají. Za lživá označil Bílý dům také tvrzení, že Taliban zatkl několik občanů Spojených států. Usáma bin Ládin mezi tím vyzval pákistánské muslimy, aby bránili islám. Ve svém prohlášení, citovaném katarskou televizí al-Džazíra, zároveň obvinil pákistánskou vládu, že straní křesťanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pakistánsko-afghánská hranice | Foto: Alexandr Pícha

Americká letadla opět zaútočila na pozice Talibanu. Bombardování se odehrálo v oblasti frontové linie severně od afghánského hlavního města Kábulu. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na důstojníky opoziční Severní aliance. Tento týden se jedná už o třetí mohutný útok letectva Spojených států na kábulskou frontu.

Armáda Spojených států nasadila do vzdušných útoků bombardéry B-52. Podle talibanského ministra školství americké bomby vážně poškodily největší afghánskou přehradu a hydroelektrárnu Kadžkaj. Voda zatím nezačala unikat, ale jakékoli další bombardování by prý přehradu zničilo a vyvolalo rozsáhlé záplavy. Tyto informace nemohly být ověřeny z nezávislých zdrojů.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld oznámil, že Pentagon chce do pozemních operací v Afghánistánu vyslat další vojáky. Mají především zajišťovat komunikaci a pomáhat při zaměřování cílů. Bezpečnostní poradkyně amerického prezidenta Condoleeza Riceová prohlásila, že Spojené státy si nemohou dovolit přerušit bombardování cílů v Afghánistánu po dobu muslimského svatého měsíce Ramadánu, který letos začne 17. listopadu. Představitelé některých muslimských zemí vyzvaly USA, aby po tuto dobu útoky zastavily.

Na území Afghánistánu dnes vstoupila asi tisícovka bojovníků z pákistánských kmenů, kteří chtějí bojovat společně s příslušníky jednotek Talibanu. Podle svědků překročili muži asi v padesáti vozidlech hranice v Severozápadní pohraniční provincii. Pákistánské úřady je nechaly volně projít. Velvyslanec Talibanu v Pákistánu Abdul Salám Zajíf řekl, že Taliban umožnil pákistánským bojovníkům připojit se k protiamerickému džihádu.

Elitní výcvikovou jednotku vyšle do severního Afghánistánu Turecko. Jako jediný muslimský člen NATO tak Ankara podpoří vojenskou protiteroristickou operaci USA, oznámily světové agentury. O vyslání 90 mužů do severní části Afghánistánu, kterou kontrolují síly Severní aliance, dnes rozhodla turecká vláda. Spojené státy požádaly některé země podporující jejich operaci v Afghánistánu o poskytnutí jednotek, které by byly pověřeny průzkumnými úkoly, protiteroristickým bojem, výcvikem sil Severní aliance a v případě nutnosti podporou při evakuaci civilního obyvatelstva, zdůrazňuje se dokumentu. Ankara už poskytla Američanům své základny a otevřela jim svůj vzdušný prostor.

Británie a Rusko společně zajistí dopravu tisíců tun potravinové pomoci do Afghánistánu. Oznámil to dnes mluvčí britského premiéra Tonyho Blaira. Konvoje dopraví v příštích dvou měsících do severovýchodního Afghánistánu 9000 tun potravin. Přeprava začne do dvou týdnů. Nyní se jedná s místními dopravci o situaci na obtížných a nebezpečných cestách.

Velká Británie a Saúdská Arábie budou spolupracovat při sestavování budoucí afghánské vládní koalice. Prohlásil to britský premiér Tony Blair po setkání se saúdským králem Fahdem ibn Abdal Azízem Saúdem v Rijádu. Blair ocenil významný podíl Saúdské Arábie na boji proti terorismu. Rijád prý splnil všechny požadavky, které na něj byly v rámci kampaně v Afghánistánu kladeny. Saúdská Arábie odsoudila zářijové atentáty na Spojené státy, ale pro útoky na teroristické cíle v Afghánistánu nedala k dispozici své vojenské základny. Blair ještě navštíví Jordánsko, Izrael a palestinská autonomní území.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Radek Fischer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme