Tisk komentuje zprávu Freedom House o demokracii v Evropě

Střední Evropa je na tom s demokracií stále hůř. A britští horolezci Mallory a Irvin mohli být první, kteří se rozhlédli z vrcholu Mount Everestu. To jsou témata, která dnes zaujala komentátory v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americká organizace pro lidská práva Freedom House tvrdí, že je na tom střední Evropa s demokracií bledě. S občanskou společností, soudy a médii to jde podle její poslední analýzy z kopce. Česká republika dopadla v hodnocení ještě relativně dobře. Ostatní státy visegrádské čtyřky si ale vysloužily kritiku.

Zzpráva organizace Freedom House vyvolala hodně reakcí v celé Evropě. Novináři hodnotí hlavně situaci v Polsku. Tam se totiž podmínky údajně zhoršily nejvíc. Pozornost si vysloužila mimo jiné práva menšin a školní systém v zemi.

Třeba deník International Herald Tribune k tomu píše: V Polsku se dostala ochrana dětí do absurdní úrovně. Ministerstvo školství zakazuje některé kreslené seriály a vyškrtlo z povinné četby školáků třeba díla Goetha, Kafky nebo Doskojevského. Mohou prý totiž svádět k nemravným praktikám. Místo nich mají děti číst radši životopis Jana Pavla Druhého. Ten prý podporuje rodinu a křesťanskou morálku, konstatuje deník.

Zpráva Freedom House vyvolala reakce také v Maďarsku, které také nedostalo zrovna nejlepší vysvědčení. Tamní komentátoři ale konstatují, že takové zprávy nehrají do noty ani politice Spojených států. Z Budapešti to potvrzuje náš spolupracovník Gregor Martin Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek cituje z maďarského tisku

Ve Velké Británii novináře zaujala zpráva, že jako první mohli zvládnout výstup na Mount Everest Britové Mallory a Irvin v roce 1924, ne sir Hillary a šerpa Tenzing, kteří se z vrcholu rozhlédli skoro o třicet let později.

Britské noviny popisují rekonstrukci výstupu Malloryho a Irvina. Pokusili se o ni dva horolezci. Na cestu se vydali v neděli a včera stanuli na vrcholu hory. Při výstupu přitom měli jenom vybavení, které bylo dostupné v první polovině dvacátého století, třeba oblečení z bavlny, vlny a hedvábí. Šli v Malloryho stopách severním svahem hory.

Britská BBC k tomu dodává: Mallory s Irvinem zahynuli těsně pod špičkou Mount Everestu. Nikdo už neodpoví na otázku, jestli zemřeli při návratu z vrcholu, nebo zůstali krůček od jeho zdolání. Současná expedice ale dokázala, že se Britové mohli na vrchol dostat. Oficiálně však budou za první pokořitele nejvyšší hory světa dál považováni Hillary a Tenzing, uzavírá BBC.

Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme