Turecko se bojí, že z Libye bude druhý Afghánistán

Turecko zvažuje roli zprostředkovatele v jednání o zastavení palby v Libyi. Po rozhodnutí NATO převzít odpovědnost za prosazování rezoluce OSN to řekl turecký premiér Recep Erdogan. Vývoj libyjského konfliktu hodnotí kriticky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO bude v Libyi kontrolovat dodržování zbrojního embarga | Zdroj: Reuters

Britský ministr obrany Liam Fox v rozhovoru pro BBC řekl, že koaliční síly nebudou dodávat zbraně libyjským vzbouřencům. Popřel tím zprávu otištěnou v nedělním listě The Sunday Times, podle které se připravují plány na vyzbrojování vzbouřenců.

Nyní turecký premiér Erdogan v rozhovoru pro londýnský list The Guardian dal najevo, že by byl ochoten stát se prostředkovatelem v rámci snah o zastavení palby v Libyi.

Poté, co ještě nedávno označil samotnou myšlenku intervence NATO v Libyi za nesmysl, nyní slíbil pomoc Turecka při prosazování rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Nicméně vyjádřil obavy, že situace v Libyi by mohla směřovat k opakování situace v Afghánistánu a v Iráku.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme