USA a EU: Transatlantická spolupráce musí pokračovat

Prezident Bush přijal v Bílém domě vysoké představitele Evropské unie. Na schůzce nazývané také americko-evropský summit nebyly přijaty žádné nové společné iniciativy, spojenci se ale ujistili o oboustranném silném partnerství v politické i ekonomické oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush | Foto: Česká televize

Tiskovou konferenci prezidenta Bushe s předsedou Evropské komise Jose Barrosem a předsedou Evropské rady Jeanem-Claudem Junckerem sledoval ve Washingtonu zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Transatlantická spolupráce založená na společných hodnotách a vzájemné inspiraci musí pokračovat. Prezident Bush chce s Evropskou unií spolupracovat především na Blízkém východě, v Iráku a v Afghánistánu.

Zajímal se také o situaci na Ukrajině, v Gruzii a na Balkáně. Evropsko-americký summit se zabývá také bojem s terorismem, vízovou politikou a ekonomickou spoluprací.

Američané si váží spolupráce s Evropou a prezident Bush si cení Lucemburského předsednictví Unie v těžké době. Jean Claud Junkers řekl, že Evropa není na kolenou a partnerství se Spojenými státy je nejdůležitější.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme