USA a EU: Transatlantická spolupráce musí pokračovat

Prezident Bush přijal v Bílém domě vysoké představitele Evropské unie. Na schůzce nazývané také americko-evropský summit nebyly přijaty žádné nové společné iniciativy, spojenci se ale ujistili o oboustranném silném partnerství v politické i ekonomické oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush | Foto: Česká televize

Tiskovou konferenci prezidenta Bushe s předsedou Evropské komise Jose Barrosem a předsedou Evropské rady Jeanem-Claudem Junckerem sledoval ve Washingtonu zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Transatlantická spolupráce založená na společných hodnotách a vzájemné inspiraci musí pokračovat. Prezident Bush chce s Evropskou unií spolupracovat především na Blízkém východě, v Iráku a v Afghánistánu.

Zajímal se také o situaci na Ukrajině, v Gruzii a na Balkáně. Evropsko-americký summit se zabývá také bojem s terorismem, vízovou politikou a ekonomickou spoluprací.

Američané si váží spolupráce s Evropou a prezident Bush si cení Lucemburského předsednictví Unie v těžké době. Jean Claud Junkers řekl, že Evropa není na kolenou a partnerství se Spojenými státy je nejdůležitější.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme