Úspěch levice i strach z komunistů, hodnotí zahraniční deníky volby v Česku

O výsledky krajských a senátních voleb v České republice se zajímají i zahraniční deníky. Všímají si úspěchu levice, ale také toho, že se čeští voliči vzepřeli úspěchu komunistů v prvním kole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr z denního tisku, noviny | Foto: Tomáš Vodňanský

O českých volbách se lze dočíst až v ománském Daily Observeru. List píše o drtivém vítězství levice a historické porážce vládní ODS, zdůvodňuje to hlavně špatnou ekonomickou situací v zemi.

Slovenský deník SME soudí, že čeští voliči se zalekli komunistů, když zvolili jen jednoho z 12 možných, a také to, že vítězství levice zatím vlastně nic neznamená, protože neovládá Poslaneckou sněmovnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlasy českých voleb v zahraničním tisku shrnuje redaktor Ondřej Bouda

Polská Gazeta Wyborcza si všímá duelu na Praze 8 mezi Jiřím Dolejšem a Danielou Filipiovou. Ve vzrušující bitvě mezi pravicí a levicí zvítězila nakonec ODS, píše deník. Válku ale podle něj vyhrála levice.

Německý Die Zeit píše o rekordně nízké účasti ve druhém kole. A varuje politiky před absolutní ztrátou důvěry voličů. Rakouský Der Standard se pak domnívá, že listopadový kongres ODS bude muset řešit selhání pravice.

Internetový portál Torrentfreak pak připomíná, že Česká republika vyhrála neoficiální mezinárodní soutěž o prvního piráta v národním parlamentu. Tím je Libor Michálek, kterého podporovala mimo jiné právě i Pirátská strana.

Ondřej Bouda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme