Portugalsko 0:0 Česko

Kyjev oznámil urgentní evakuaci dvou nemocnic. Obává se ruských útoků na zdravotnická zařízení

Kyjevská správa informovala o urgentní evakuaci dvou nemocnic v metropoli kvůli obavám z možných ruských vzdušných úderů na tato zdravotnická zařízení. Upozornila na to v pátek ukrajinská média. Jedno ze zařízení je dětská nemocnice, uvedl úřad. Podle agentury Reuters Kyjev evakuací reagoval na prohlášení šéfa běloruské tajné služby KGB, že jsou v těchto nemocnicích vojáci.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 19:51 26. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyjev kvůli obavám z ruského útoku evakuuje dvě nemocnice

Kyjev kvůli obavám z ruského útoku evakuuje dvě nemocnice | Foto: Alina Smutko | Zdroj: Reuters

„Město urychleně zahajuje evakuaci dvou nemocnic. V internetových médiích se masově šíří video, kde se v podstatě oznamuje útok nepřítele na tyto zdravotnické instituce,“ uvedla správa Kyjeva na platformě Telegram, podle níž se na videu rovněž tvrdí, že se údajně v těchto zařízeních nachází vojáci.

„Je to absolutní lež a provokace nepřítele, kterou se snaží využít k útoku na sociální infrastrukturu hlavního města,“ uvedla metropolitní správa s informací, že úřady se nyní snaží převézt pacienty a zdravotníky do jiných zdravotnických zařízení v ukrajinské metropoli. Vedení Kyjeva zmíněnou videonahrávku neidentifikovalo.

Ukrajinská média a Reuters o něco později evakuaci spojila s vyjádřením šéfa běloruského Výboru státní bezpečnosti (KGB) Ivana Tertela, jenž v odvysílaném projevu jmenoval adresy dvou kyjevských nemocnic a prohlásil, že se v nich vojáci „skrývají za zády dětí“.

„Bezpochyby je všechny stihne zasloužený trest, přestože si za své doupě vybrali kyjevské nemocnice,“ prohlásil šéf běloruské tajné služby.

Ukrajina stáhla z boje americké tanky Abrams. Proti ‚dronům-zabijákům‘ nemají šanci

Číst článek

Bělorusko se do ozbrojené agrese na Ukrajině přímo nezapojilo, avšak Minsk je blízkým spojencem Moskvy a poskytl ruským silám běloruské území pro útok na Ukrajinu.

Invazní jednotky na začátku invaze v roce 2022 narazily na severu země na silnou ukrajinskou obranu a po několika týdnech se odtamtud stáhly.

Ukrajinská tajná služba SBU podle serveru Meduza označila Tertelova slova o vojácích v nemocnicích za „informační a psychologickou speciální operaci“, která hraje do karet Rusku.

Server RBK-Ukrajina v souvislosti s evakuací nemocnic před tím napsal, že Rusko neustále „vymýšlí nové lživé informace“ ve snaze destabilizovat situaci na Ukrajině.

Jako příklad jmenoval nedávné šíření zprávy o údajně chystané ruské ofenzívě na Sumskou oblast, která se nachází u hranic s Ruskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme