Útok Američanů čeká Afghánistán v nejbližší době
Útok Spojených států na cíle v Afghánistánu lze očekávat v nejbližší době. Na improvizované tiskové konferenci to novinářům sdělil ministr zahraničních věcí protitalibánské Severní koalice doktor Abdullá. Z Afghánistánu o ní infromoval spolupracovník Radiožurnálu Jaromír Štětina z agentury Epicentrum: "Cítím, že to není otázka týdnů, ale dnů," řekl doslova.
Ministr se přitom odvolával na své každodenní telefonické kontakty s americkou administrativou. Zároveň však vyhýbavě odpovídal na nejčastější novinářskou otázku těchto dnů: Operují-li již američtí vojáci na území Afghánistánu. "Vím o tom," řekl doktor Abdulo. Vojenskou situaci Talibanu v hlavním městě Kábulu označil za kritickou. Představitelé Talibanu evakuují své rodiny, talibánská polciie zatýká tisíce lidí a násilně verbuje mladé muže do armády. Podle doktora Abdullo se bin Ládin neustále pohybuje z úkrytu do úkrytu v jižním a východním Afghánistánu, proto je i pro armádu Severní Aliance obtížné binLádina zadržet. Všechny naše vojenské operace jsou částí společné strategie s USA v boji proti terorismu, prohlásil doktor Abdulo.
Nejmenovaný zdroj z Pentagonu uvedl, že Spojené státy vyslaly v minulých dnech do Afghánistánu jednotky, které by měly zjistit informace o úkrytu hledaného teroristy Usámy bin Ládina. Podle tohoto zdroje je přítomnost amerických a britských zvláštních jednotek na území Afghánistánu zřejmě přezvěstí vojenského úderu. Vojenská místa opoziční afghánské Severní koalice nemají zprávy o údajném působení speciálních sil Spojených států na území Afghánistánu. Jak pro Český rozhlas řekl generál Papadžan velící jednotkám na letišti 30 km od hlavního města Afghánistánu, neví nic o jakékoli přítomnosti nebo činnosti amerických speciálních jednotek či tajných služeb v zemi. "Na toto letiště zaútočil Taliban třikrát, naposledy před dvěma dny," říká velitel strategického bývalého sovětského vojenského letiště a tvrdí, že je připraven se svými dvěma tisíci muži zaútočit na Kábul v případě rozkazu velení Severní aliance. Proti silám opozice stojí poblíž letiště na 500 bojovníků vládního hnutí Taliban posílených podle generála Papadžana o desítky žoldáků z Pákistánu, arabských zemí a také 30 Čečenci. Druhé největší vojenské letiště v Afghánistánu je sice bez zničené infrastruktury, ale jak tvrdí jeho velitel, bylo by brzy schopné provozu. Kvůli strategické poloze se spekuluje o jeho možném využití při akci Američanů v Afghánistánu.
Prezident George Bush ve Washingtonu uvedl, že Spojené státy teroristy intenzivně pronásledují. Bush nevyloučil, že válka proti terorismu může mít i nekonvenční element. Spojené státy se snaží posílit protiteroristickou koalici. Bílý dům uvedl, že Pákistánu poskytne zvláštní ekonomickou pomoc ve výši 50 miliónů dolarů. Mezitím tady v newYourku pokračují záchranné a vyprošťovací práce na místě, kde se zřítily budovy Světového obchodního centra. Podle starosty New Yorku Giulianiho bude odklizení trosek trvat možná až jeden rok.
Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala rezoluci předloženou Spojenými státy. Ta vyzývá všechny země ke zmrazení financí osob podezřelých z terorismu a k zásahu proti skupinám, které jim pomáhají. Rezoluce, kterou přijalo všech patnáct členských států Rady bezpečnosti, dramaticky rozšiřuje úlohu OSN v globální válce proti terorismu. Požaduje mimo jiné, aby všechny země odepřely útočiště jak lidem odpovědným za teroristický útok, tak těm, kteří ho podporují. Rezoluce zároveň kriminalizuje financování podobných útoků. Schválený text rezoluce, který navrhly Spojené státy, hrozí sankcemi vůči každému státu, který odmítne spolupracovat v protiteroristickém boji zahájeném USA po leteckých útocích na New York a Washington. Agentura Reuters ale připomíná, že prosazování čtyřstránkového dokumentu bude složité vzhledem k tomu, že sankce nekonkretizuje. Rada bezpečnosti OSN chce ustavit výbor, který by dohlížel na dodržování rezoluce.
Rezoluci označil za historickou britský ministr zahraničí Jack Straw. Je to vůbec poprvé, co Rada bezpečnosti vyzvala všechny státy, aby se sjednotily v boji proti terorismu, uvádí se v prohlášení šéfa britské diplomacie. Také Rusko ocenilo mimořádný význam rezoluce Rady bezpečnosti o terorismu. Mluvčí ministra zahraničí Alexander Jakovlev řekl, že "rezoluce vytváří politickou a zákonnou platformu, která je z hlediska široké protiteroristické koalice důležitá. Dokument potvrzuje koordinační roli, kterou by měla sehrát OSN v kampani proti terorismu."
Český ministr zahraničí Jan Kavan, který jednal s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem v New Yorku, uvedl: "OSN má možnosti, daleko více možností a mělo by dostat prostředky k tomu, aby mohlo zasáhnout." Podle Kavana nelze bojovat proti mezinárodnímu terorismu pouze vojenskými prosteřdky. Pozorovatelé ale soudí, že protiteroristická rezoluce OSN může otevřít cest pro vojenskou operaci proti Talibanu, protože povoluje Radě bezpečnosti použít sílu.
Pařížské letiště Orly muselo být dopoledne evakuováno. Důvodem byl anonymní telefonát, který vyhrožoval teroristickým útokem. Dvě budovy pařížského letiště Orly byly dnes dopoledne na dvě hodiny evakuovány. V deset hodin hlas z ampliónu vyzval cestující i zaměstnance, aby vyklidili letiště a uchýlili se do blízkých hotelů. Stalo se tak po včerešjím anonymním telefonátu, který vyhrožoval na dnešní ráno teroristickou akcí namířenou proti letadlům společnosti Air France a zároveň proti areálu letiště. Následně byly zrušeny všechny lety Air France. Ve stejnou dobu se podobný scénář odvíjel také na letišti v Montpelier na jihu Francie. Poplach na obou letištích byl odvolán ještě před polednem a všechny vnitrostátní lety jsou postupně obnovovány.
Ministr informací Spojených arabských emirátů oznámil, že je přesvědčen, že za útoky na Spojené státy stojí Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace Al-Kajdá. Ministr informací šejk Abdulláh bin Zajed uvedl, že Spojené arabské emiráty mají informace, které mohou Spojeným státům pomoci usvědčit Usámu bin Ládina. Podle šejka Abdulláha tři hlavní podezřelí únosci letadel převedli dva dny před útokem ze Spojených států amerických do místních bank vysoké finanční částky. Tyto peníze si vybral muž, který v den útoku odletěl ze Spojených arabských emirátů do pákistánského města Karáčí. Z vyšetřování vyplývá, že tento muž vlastnící saúdskoarabský pas, přicestoval na konci června z Kataru do Spojených arabských emirátů a po celou dobu zde pravidelně vybíral peníze z různých kont. Tato konta byla včera zmrazena. Spojené arabské emiráty také oznámily, že přehodnotí svoji účast v mezinárodní koalici bojující proti terorismu. Podle emirátů je nepřípustné, aby do koalice vstoupil Izrael, který terorizuje palestinské obyvatelstvo.
Americké zpravodajské služby se domnívají, že teroristické útoky provedené 11. září v USA byly připraveny v Německu. Podle listu New York Times německé výzvědné služby poskytly při vyšetřování klíčové informace a záznamy telefoních kontaktů s přívrženci Usámy bin Ládina, hlavního podezřelého ze zosnování atentátů v New Yorku a ve Washingtonu. Německé úřady prý také zaznamenaly, jak podezřelí hovořili o 30 osobách vyslaných na operaci. FBI už identifikovala 19 únosců čtyř letadel. Nyní pátrá v seznamech cestujících různých letů i v jiných dokumentech po dalších 11 osobách, které se mohly na vlně útoků podílet.
Náklady na odstranění následků leteckých útoků na Světové obchodní středisko v New Yorku dosáhnou téměř 40 miliard dolarů. Tyto výdaje zahrnují likvidaci ruin, opravu a opětné vybudování komunikací, včetně metra, a mrakodrapů. S odvoláním na odhady oficiálních činitelů to napsala agentura AP. Jen odvoz přibližně 1,2 miliónu tun sutin, který potrvá až rok, bude stát sedm miliard, uvedli podle agentury odhadci škod na místě katastrofy. Oba mrakodrapy Obchodního střediska se zřítily nedlouho poté, co do nich teroristé narazili se dvěma unesenými dopravními letadly. V troskách podle všeho zahynulo kolem 6000 lidí.