‚Útok na svobodné a demokratické volby.‘ Hackeři během eurovoleb napadli weby nizozemských stran

Několik nizozemských politických stran a hnutí hlásí problémy s hackery, kteří na ně útočí DDoS útoky. Děje se tak v den, kdy obyvatelé Nizozemska volí své zástupce do evropského parlamentu. K útokům se hlásí ruskojazyčná skupina HackNet.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítač, ilustrační foto

DDoS útok je typ kyberútoku, kdy hackeři přetíží internetové stránky svého cíle (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nizozemsko je první zemí, která volí pro nový evropský parlament… Takže budou první zemí zasaženou DDoS útoky,“ napsala na Telegram proruská hackerská skupina HackNet, která se ke čtvrtečním DDoS útokům hlásí.

Česko, Německo a nově i Polsko. Ruská hackerská skupina APT28 napadla další zemi Evropské unie

Číst článek

HackNet je „hacktivistická“ skupina napojená na Moskvu. V posledních týdnech tvrdí, že úspěšně zaútočila na cíle ve Švédsku, Španělsku a dalších zemích, upozorňuje zpravodajský server Politico.eu.

Problémy zaznamenala třeba středová strana Křesťanskodemokratická výzva, krajně pravicová Strana pro svobodu nebo krajně pravicové Fórum pro demokracii.

„Jelikož je to útok během dne voleb, považujeme to za útok na svobodné a demokratické volby,“ napsala na sociální síti X (dříve Twitter) Křesťanskodemokratická výzva.

DDoS útok je typ kyberútoku, kdy hackeři přetíží internetové stránky svého cíle. Stránky tak mohou po dobu útoku fungovat jen omezeně anebo vůbec. Podobnými útoky si prošly třeba i stránky některých českých ministerstev, nebo i prezidentských kandidátů, a to před prezidentskými volbami v lednu 2023.

Katherine Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme