V Chorvatsku potvrzen nebezpečný virus H5N1

Testy v akreditované britské laboratoři potvrdily případ smrtící varianty H5N1 ptačí chřipky v Chorvatsku. Vzorky byly odebrány minulý týden z uhynulých labutí u jezírka ve východní části země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus ptačí chřipky | Foto: Genome News Network

Podle veterinářů se tím potvrdilo, že opatření přijatá kvůli podezření z ptačí chřipky, nebyla přehnaná. V Chorvatsku, stejně jako v řadě dalších zemí platí zákaz venkovního chovu drůbeže.

Poláci chystají preventivní cvičení

Na boj s ptačí chřipkou vyčlenila polská vláda více než dvě miliardy korun. Tři sta milionů zlotých má být v roce 2005 a 2006 použito na nákup vakcín, léků, ochranných oděvů, veterinární inspekci a v případě vypuknutí pandemie na likvidaci drůbežích hejn a odškodnění jejich majitelům.

Informoval o tom polský krizový štáb. Od 14. do 18. listopadu se bude za přítomnosti amerických expertů konat preventivní cvičení, které má prověřit připravenost a součinnost všech složek v případě výskytu a rozšíření nebezpečného viru. Hlavní sanitární inspektor Andrzej Trybusz uvedl, že zatím není důvod k panice.

Stěhování ptactva ale dosud neskončilo - sanitární inspekce proto od 1. října provádí monitoring výskytu chřipky každý týden.

Nové ohnisko ptačí chřipky hlásí Čína

V centrální provincii Chu-nan na tuto nákazu uhynulo téměř 450 kuřat a kachen. Dalších 2487 kusů drůbeže bylo preventivně vybito. Podle agentury AFP se toto sdělení čínské vládní veterinární zprávy objevilo na webové stránce Světové organizace pro zdraví zvířat. Čínské úřady ale zatím neupřesnily, zda oblast nákazy uzavřely do karantény, nebo přijaly jiná preventivní opatření.

Během jednoho týdne jde už o třetí ohnisko výskytu ptačí chřipky zjištěné v této zemi. Jako první byl ohlášen nález 2600 mrtvých ptáků nakažených virem H5N1 v okresu Saj-chan v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.

Oficiálně zatím Čína neoznámila žádný případ řenosu viru H5N1 na člověka.

Milan Kopp, Martin Drtina, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme