V cizině občas platí přísná pravidla pro doručování pošty. Ne vždy proto balík dorazí

Než lidé odešlou zásilku do zahraničí, měli by si zjistit pravidla přepravy v dané zemi a respektovat je. Mezi jednotlivými státy existují rozdíly například v daňových předpisech, a to i v rámci Evropské unie. Například do Velké Británie se nesmí posílat alkohol, cigarety, ale ani parfémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto)

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pan Jan posílal přátelům na Britských ostrovech čtyři roky dárkové balíčky. Zásilka ale nikdy nedošla na místo určení.

„Loni před Vánoci jsme zjistili, že se to v podstatě nesmí posílat. Alkohol. Takové dárkové balení, malá flaštička alkoholu. Loni při zjišťování možností jsme zjistili, že alkohol tam být nesmí, tak jsme ho z balíku dodatečně vyndali a balík dorazil,“ vzpomíná.

Zásilku vždy posílal doporučeně, a tak mohl její cestu sledovat. Na internetu se vždy dočetl jen to, že balík opustil Českou republiku a dál je jeho doručení na zodpovědnosti zahraniční pošty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Petr Medek zjišťoval, jaké mohou nastat komplikace při posílání balíku do zahraničí

Odeslat je podle Pavla Drobka z Celní správy možné prakticky cokoliv, pokud nejde o nebezpečné zboží. Zásadní ale je, jaká pravidla platí ve státě, kam balík míří.

„Problémem v těchto případech je samozřejmě přijetí zboží a celní řízení v zemi určení, kde jsou podmínky a postupy rozhodně jiné než v České republice,“ potvrzuje. „Podmínky se liší, liší se dokonce i mezi jednotlivými členskými státy Evropské unie.“

Celníci varují zejména před posíláním alkoholu nebo cigaret do Velké Británie. Kvůli rozdílným daňovým předpisům tam platí prakticky nulová tolerance. Britská královská pošta navíc zavedla od 14. ledna přísnější kontroly balíčků mířících do zahraničí nebo naopak přicházejících z ciziny.

Pravidla si musí zjistit každý sám

Obecně nesmí obsahovat předměty, které by mohly představovat nebezpečí pro veřejnost nebo by při manipulaci mohly ohrozit pracovníky pošty. To se kvůli hořlavosti týká mimo jiné všech parfémů, vod po holení a toaletních vod bez ohledu na objem.

Tabu jsou nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 24 procent. Královská pošta ale zakazuje posílat i veškeré tekutiny s objemem větším než jeden litr. Obává se totiž, že by se mohly vylít a poškodit dopravní prostředek nebo další zásilky.

Aby se nestalo, že balík nedorazí, lidé by si měli podle mluvčího České pošty Iva Mravinace dopředu zjistit podmínky přepravy.

„Je vždycky dobré se podívat na stránky Světové poštovní unie, což je upu.int. Měla by se věnovat odlišnostem, které v tom kterém státě platí. Pak je určitě dobré se podívat na Světovou celní unii, protože každý stát na tom může být mimo Evropu samozřejmě jinak,“ doporučuje.

Kromě Velké Británie může nastat problém zejména v muslimských zemích. Česká pošta ale na pravidla platící v zahraničí neupozorňuje.

Jiří Hošek, Petr Medek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme