V iráckých volbách zvítězila šíitská koalice

Irák už zná výsledky prvních demokratických voleb v zemi. Zvítězila koalice šíitských stran, kterou zaštítil vlivný duchovní ajatolláh Alí Sistátní. Získala 47 procent hlasů, což jí ale nezajišťuje většinu v novém parlamentu. K urnám přišlo 58 procent oprávněných voličů, tedy 8,5 milionu z více než 14 milionu Iráčanů. Nebyli mezi nimi sunnité, kteří hlasování bojkotovali. Například v provincii Anbar hlasovala jen dvě procenta lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plakáty oslavující úspěch voleb v Iráku

plakáty oslavující úspěch voleb v Iráku | Zdroj: ČTK

Irácká volební komise dále oznámila, že po šíitech bylo druhou nejúspěšnější skupinou spojenectví kurdských stran s 25 procenty. Na třetím skončila koalice nynějšího premiéra Ajáda Alávího Irácký seznam, jež sdružuje šíity i sunnity a které získalo 13,6 procenta hlasů.

Původní odhady hovořily o nadpolovičním vítězství Sjednoceného irácké spojenectví, ale podle dnes zveřejněných výsledků bude šíitům v přechodném parlamentu chybět k většině sedm hlasů. Po přepočtu by měli mít 132 z 275 parlamentních křesel. Kurdové budou mít 71 poslaneckých mandátů a Alávího aliance 38.

"Toto je zrod nového, demokratického Iráku," řekl na úvod tiskové konference mluvčí volební komise Faríd Ajar. Výsledky měly být původně známy už 10. února. Ajar zpoždění zdůvodnil tím, že komise chtěla výsledek dopodrobna ověřit. Zástupci komise pak četli podrobné výsledky v jednotlivých částech země.

Začali severními kurdskými provinciemi, jejichž obyvatelé volili 30. ledna kromě 275 poslanců přechodného parlamentu a členů provinční rady také 111 členů autonomního kurského parlamentu. Dominovat mu budou podle očekávání největší kurdské strany, tedy Demokratická strana Kurdistánu Masúda Barzáního a Vlastenecký svaz Kurdistánu Džalála Talabáního.

Prvním úkolem parlamentu bude jmenovat nejvyšší vedení státu, tedy premiéra a dva vicepremiéry. Odborníci se domnívají, že Aláví, který se o post premiéra uchází, má vzhledem k volebnímu výsledku malou šanci, ačkoli je šíita. Nejžhavějšími kandidáty jsou šíité z vítězné koalice - nynější ministr financí Ádil Abdal Mahdí a viceprezident Ibráhím Džaafarí.

Američané výsledky voleb v Iráku očekávali a už předem jednali s potenciálními vítězi. Jedním z těch, kteří mají v iráckém parlamentu místo jisté a mohou sehrát významnou roli při výběru iráckého premiéra, je někdejší americký spojenec Ahmad Šalabí. Jak píše dnešní New York Times, Spojené státy s ním opět vyjednávaly.

Ahmad Šalabí zásoboval před válkou v Iráku Pentagon nadsazenými informacemi o zbraních hromadného ničení v rukách Saddáma Husajna a nejvíce přispěl k rozpoutání války. Po dramatickém rozchodu s Američany před devíti měsíci, kdy vojáci prohledávali jeho dům, se stal tento představitel Iráckého národního kongresu kritikem amerického postupu v Iráku a hrozilo mu dokonce vězení.

Nyní se podle deníku New York Times Šalabí snaží prosadit v rámci vítězného Sjednoceného iráckého spojenectví svou kandidaturu na premiéra. Američané s ním už v Bagdádu obnovily rozhovory. Představitelé USA zdůrazňují, že jednají s řadou iráckých činitelů, kteří by se mohli do nové vlády dostat.

Pavla Jazairiová, Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme