V koncentračním táboře ve Flossenbürgu byla otevřena stálá expozice

Jeden z posledních koncentračních táborů na území Německa dnes získal stálou expozici. Ta byla za účasti politických prominentů i bývalých vězňů otevřena v bavorském Flossenbürgu. Výstava zachycuje útrapy více 100 tisíc lidí, kteří táborem u českých hranic mezi lety 1938 a 1945 prošli. Ve Flossenbürgu našli smrt i někteří prominenti, včetně šéfa nacistické rozvědky admirála Canarise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko na slavnostním zahájením stálé expozice ve Flossenbürgu

Viktor Juščenko na slavnostním zahájením stálé expozice ve Flossenbürgu | Foto: AFP

"Stojíme na místě německé hanby," těmito slovy zahájil svou řeč viditelně pohnutý německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Přesto je Flossenbürg 62 let po konci druhé světové války jedním z posledních německých táborů, který získává stálou expozici. Asi nejzajímavějším vystavovaným předmětem je originální kazajka, kterou nosil jeden z vězňů tábora, Polák Julian Noga.

"Nezapomínáme, nepotlačujeme, nerelativizujeme to, co se tady stalo. Stavíme se dějinám čelem," připomněl hostitel akce, bavorský premiér Edmund Stoiber.

38034, to bylo číslo vězně Andrije Andrijeviče Juščenka, otce současné ukrajinské hlavy státu, který za ostnatým drátem flossenbürského tábora strávil jeden rok.

Viktor Juščenko dnes proto ve Flossenbürgu nemohl chybět. "Je těžké pochopit, že tady chodíme po zemi, kde je rozptýlen popel třiceti tisíc lidí. To není jen normální hlína, na které roste tráva, to je obrovský hrob," řekl ve svém emotivním vystoupení Juščenko.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme