V libyjském městě Zavíja se střetly znepřátelené klany

Situace v Libyi má zatím stále daleko ke klidu. Arabské televize před několika dny informovaly, že v přístavu Zavíja došlo k bojům mezi znepřátelenými klany. Při přestřelkách v této ropné oblasti zemřelo nejméně třináct lidí. Obě strany podle agenturních zpráv bojovaly o základnu, které dříve velel syn Muamara Kaddáfího Chámi, a zbraně v ní uložené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v libyjském přístavu Zavíja | Zdroj: Reuters

Ve městě Zavíja v minulosti krutě řádili Kaddáfího příznivci a místní proto nenávidí všechny, kteří by mohli být se svrženým diktátorem nějak spojeni. Střetli se proto s ozbrojenci z předměstí Tripolisu, kterým vazby na plukovníka připisují.

Na předměstí hlavního města totiž byli ještě za Kaddáfího vlády zváni západní novináři, aby viděli podporu, kterou libyjští obyvatelé plukovníkovi údajně vyjadřují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák sleduje dění v Lybii

Příměří mezi oběma stranami se snaží dojednat předák Přechodné národní rady Mustafa Džalíl. Včera sice uvedl, že se klanům podařilo dohodnout, boje ale neskončily.

„Nejde jenom o tento jediný incident, protože lidí, kteří vlastně po několika měsících bojů neumějí nic jiného pořádně, než třímat zbraň, a užívají si teď ten nový pocit svobody a moci, je v Libyii strašně mnoho,“ zamýšlí se nad situací zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Libye je potenciálně velmi bohatá, aby se ovšem bohatství dostalo mezi lidi, bylo by potřeba obnovit těžbu ropy v předválečném rozsahu, což je dlouhodobá záležitost.

Libye na křižovatce

Lidé, kteří se domohli svobody, teď budou chtít také dosáhnout určité hmotné prosperity, myslí si Slezák, a to pokud možno ihned. K tomu je ovšem třeba, aby byla země dobře politicky spravována a bylo v ní bezpečno.

„Libye stojí na křižovatce. Je možné, že se všechno usadí, že to bude právní stát, byť tedy založený na systému šaríji, vykládané zřejmě nějak uměřeně, když to dobře dopadne. A bude to možná i prosperující stát, ale to je jenom jedna možnost,“ říká Slezák.

„Druhá možnost je samozřejmě, že anarchie, která nahradila režim plukovníka Kaddáfího potrvá déle, než by bylo zdrávo. A nás to samozřejmě musí zajímat, protože Libye se sice podílí na vývozu ropy světově jenom ze dvou procent, ale je blízko,“ pokračuje.

Západ se proto zajímá také o to, jaké náboženské smýšlení v Libyi převládne – zda budou mít převahu radikálněji naladění muslimové, nebo umírněnější typu Mustafy Džalíla, který chce přesto nový právní řád vázat na islám a povolit například mnohoženství, které za předchozího režimu neexistovalo.

Milan Slezák, Martina Mašková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme